Son Güncelleme: 11/05/21 06:38

Soldaki Güzel Gitar

Sağdaki Güzel Gitar
     
 

Canlı Gitar

 


Gitaresk'de Murat Ermert'ten Hard'n Heavy Rarities Seçkisi ... tıklayın

Her Salı gecesi saat 21.00 - 22:00 arası  Açık Radyo 94.9'da.

Gitar ağırlıklı bu rock, blues ve progressive rock programı, 1960'lardan günümüze kadar uzanan bir dönemi kapsıyor. Klâsikleşmiş rock parçalarının yanında, Türkiye'de az duyulmuş yapıtları tanıtmaya çalışan bu programda aynı zamanda yapıtlar hakkında zaman zaman ilginç bilgiler veriliyor. Parçalar, esas olarak tecrübeli rock dinleyicilerine hitap etmekle beraber, rock ve blues müziğini her yaştan dinleyiciye sevdirmek amacı ile seçilmekte. Ayrıca, Grateful Dead'in başlattığı ve Phish'in bayrağı devraldığı "jamband" tarzının da izleyicisi.

Programın yapımcı ve sunucusu Jak Kohen, koleksiyonu ve takıntıları ile tanınıyor. Programın, sayıları devamlı değişen köşeleri de, bu takıntıları yansıtmak için kullanılmakta.

Örneğin, Peter Green'in besteleri ve gitar tınıları, programın hem sinyal müziği'nde hem de yapımcının sesinin arkasındaki fon müziği'nde kullanılıyor.
Bir diğer ünlü Jak Kohen takıntısı da, rock müziğinde özgün bir konumda olan, çift solo gitarlı Wishbone Ash grubu.
Bunların dışında,
Gitaresk'de Jimi Hendrix, Grateful Dead, Phish, Carlos Santana, Fleetwood Mac, Eric Clapton gibi yapımcının takıntıları arasına giren yüzlerce klasik rock ve blues  grup/müzisyeninin geçmiş, yeni ve gelecekteki (!) yapıtlarının tüm ve eksiksiz çalınması için özel bir çaba gösterilmekte.

Bu arada, Gitaresk'in nispeten yeni takıntılarından örnek olarak jamband'ler Gov't Mule ve gitaristi Warren Haynes, Widespread Panic, North Mississippi Allstars, Umphrey's McGee, Derek Trucks (ve eşi Susan Tedeschi, Robert Randolph ve  Joe Bonamassa'yı sayabiliriz. 

Jak Kohen'in çok sevdiği bir müzik türü olan progressive rock ise, zaman zaman tek parça, zaman zaman komple bir albüm, ve hatta zaman zaman da bir kaç programı kapsayan dizi olarak Progressive Seçintiler köşesinde yer almaktadır. Bu köşe, bazen, 1960-70'lerin psychedelic müziği örneklerinin bulunduğu Uchmushlar köşesine dönüşebilmektedir.

Jak Kohen, ucundan köşesinden yakalamaya çalıştığı eğitim görevine katkıda bulunmak için çok sevdiği, fakat özellikle Türkiye'de hak ettikleri üne kavuşamamış olan rock gruplarını Tanınmadıklarına Şaşırdıklarım (Ama Niçiiiiiiiin?) köşesinde tanıtmaktadır.

En şımarık köşe ise, İçimden Geldi köşesidir. Bu köşede, yapımcının yıllar boyunca dinlediği ve genel tınısı, melodisi ve/veya sözlerinden etkilenmiş olduğu, ancak hiç bir sınıflamaya girme zorunluğu olmayan, parçalar çalınmakta. Bu parçalarda aranan tek ölçüt, Jak'ın duygu tellerini tıngırdatmalarıdır. Yani, parçada gitar telleri tıngırtısı bile olmayabilir. Hatta parça rock müziği bile olmayabilir! Şaşırmayın ve affedin! İçimden geldi bir kere!

Haftanın Albümü/Grubu/Seçkisi köşesinde de, diğer köşelerden zaman kalmış ise, genellikle yeni, yeni değilse de Jak'a göre kesinlikle tanıtılması gereken bir albümden veya bir gruptan seçmeler çalınmaktadır.

2010'dan beri Açık Radyo 94.9 Destek Özel Yayınında Gitaresk'e kendi playlisti ile konuk olan, Gonca Açıkalın, 2012'den itibaren zaman zaman programı  tamamen üstlenmekte: Goncaesk

Gitaresk'in kadrosu, zaman zaman Jak ve Gonca'nın konuğu olmuş olan Meral Akman'ın Ağustos 2013'deki resmen katılımı ile daha da güçlendi.  Meral, Gitaresk'de son yıllarda ihmal edilen progressive rock tarzı ile fark yaratıyor.

Gitaresk'in kadrosu, dinleyicimiz, destekçimiz ve konuğumuz olarak başlayan ve 2020 yılında resmen aramıza katılan Murat Ermert hard rock ve klasik rock parçaları ile Gitaresk'in ortaklarından oldu.

Hadi bakalım, Salı akşamları saat 21:00 - 22:00 arası Açık Radyo 94.9'da buluşalım ve kulaklarınız bayram etsin!

Hiper Gitarist

PROGRAM ARŞİVİ

 

Peter Green
Peter Green
Wishbone Ash
Wishbone Ash
Progressive Rock
Progressive Rock
Tanınmadıklarına Şaşırdıklarım
Ama Niçiiiin?
 

  

Haftanıın Albümü/Grubu
Haftanın Albümü

 

İlginç ve/veya Yararlı Linkler
Linkler

 

 Jak'a E-Posta göndermek için tıklayın
E-Posta