Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Yavuz Çetin
Satılık
©2001

Yavuz Çetin'in, ölümünden sonra yayınlanan "Satılık" adlı albümünden seçmelerin çalındığı program ayrıntıları için tıklayın...

Yavuz Çetin'i şarkilarının yanısıra 14
Ağustos 2001 tarihinde Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak intihar etmesiyle
hatırlıyoruz. Ayni günlerde çıkaracağı yeni albümüyle uğraşan Çetin, 31
yaşında yaşamina son vermişti.
Türkiye'de rock müziğin ve blues'un en önemli simalarindan biri olan Yavuz
Çetin, daha çok blues barlarında gösterdigi kendi performanslarinin yanısıra
MFÖ gibi bir grubun da vazgeçemediği sahne arkadaşıydi. Ani ölümüne herkesin
üzüldügü Yavuz Çetin aynı günlerde ikinci albümü "Satılık"ı hazırlıyordu.
Işte o albüm 12 Kasim 2001 tarihinde TMC Müzik tarafindan yayınlandı.
Yavuz Çetin'in gitarını son olarak çaldığı bu albümünde sözleri ve bestesi
kendisine ait toplam on parça bulunuyor.

Yavuz Çetin'in "İLK..." adlı albümünden seçmelerin çalındığı program ayrıntıları için tıklayın...

 

ARŞİV

14. Yayın Dönemi
13. Yayın Dönemi
12. Yayın Dönemi

 

YAVUZ ÇETİN'i Anıyoruz

 

Blues'cu ‘mavi ölüm’ü seçti

Taner YENER, Asım GÜNEŞ / İSTANBUL

Yavuz Çetin, henüz 31 yaşındaydı ve Türkiye'nin en ünlü gitar virtüözleri arasındaydı. 1992 yılında ilk blues grubunu o kurmuştu.

Yavuz Çetin, 31 yaşında ve Türkiye'nin en ünlü gitar virtüözlerinden biriydi. 1992'de ilk Blues grubunu kurmuştu. Son yıllarda MFÖ ile çalışan Çetin için terslikler 1996'da eşinden boşanınca başladı. Yaşamını düzene sokmak amacıyla 1.5 yıldır psikoloğa gidiyordu. Önceki akşam, Boğaziçi Köprüsü'nden, Blues'un mavisini hatırlatan ölüme atladı. Üstelik arkasında tek satır not bile bırakmadı.

İstanbul'un en meşhur cover gruplarından 'Blue Blues Band'ı 1992'de kuran, elektro gitarın virtüözlerinden Yavuz Çetin, önceki akşam Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak intihar etti. Türkiye'nin ilk Blues'cusu Çetin, kurduğu grubun adında olduğu gibi, 'mavi ölüm'ün kucağında yaşamına son verdi. 5 yıl önce eşinden ayrılan Çetin'in, yaklaşık 1.5 yıldır depresyon tedavisi gördüğü belirtildi. 31 yaşındaki usta müzisyenin geride tek satır not bile bırakmadan ölüme atlayışı, pek çok soru işaretini de beraberinde getirdi. Ama soru işaretleri gibi, intiharın sırrı da Boğaz'ın sularına gömülüp gitti.

EŞİNDEN AYRILMIŞTI

Gazeteci Erdal Çetin'in oğlu Yavuz Çetin, 1996'da eşi Didem Çetin'den ayrılmış ve bu ayrılıktan sonra hayatını bir daha düzene sokamamıştı. 7 yaşında Yavuzcan adında oğlu bulunan Yavuz Çetin, Kadıköy'deki Shaft Blues Rock Bar'da sahneye çıkıyordu. Gece sahne çalışmalarını sürdürürken, gündüzleri de DMC'den çıkartacağı ve 'Satılık' adını vermeyi düşündüğü ikinci albümünün stüdyo çalışmalarını yürütüyordu.

Yoğun depresyon teşhisi konulduğu için bir haftadır hastanede tedavi gören Yavuz Çetin, hafta başında iyileştiği gerekçesiyle taburcu edildi. Tedavisi sona erdikten sonra bir arkadaşına, ‘‘En iyi ilaç müzik’’ dedi ve önceki gün, hastalığı süresince bir an olsun yanından ayrılmayan kız arkadaşı Mine Erkaya ile birlikte son albümünün çalışmaları için stüdyoya girdi. Bir ara fenalaştı. Hemen çalışmayı bırakıp psikoloğuna gittiler. Psikoloğu da, Çetin'e iyi olduğunu söyleyerek bazı ilaçlar vermekle yetindi. Kız arkadaşı Mine Erkaya da paylaşıyordu bu kanaati. Öğleden sonra ayrıldıklarında, Yavuz Çetin'in gayet normal olduğunu söylüyordu.

HABERİ BARDA ALDILAR

Yavuz Çetin,
sahne aldığı Shaft Blues Rock Bar'a 23.00'e gelecekti. Gelmeyince, tonmaister Mine Erkaya ve Yavuz Çetin Group'un elemanları telaşa kapıldı. Telaşlanmakta hiç de haksız olmadıklarını çok geçmeden anladılar. Yavuz Çetin, saat 19.00 sıralarında, Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak yaşamına son vermişti.

Talkbox kullanan ilk gitarist ünvanını alan Yavuz Çetin'in, 1977 model Peugeot marka otomobili, Boğaziçi Köprüsü üzerinde, Ortaköy ayağına yakın bir noktada bulundu. 34 KBP 09 plakalı otomobilde, Yavuz Çetin'in ruhsatı, ehliyeti, 500 dolar ve 190 milyon lira, çeşitli ilaçlar ve 7 tane anahtar bulundu.

Yavuz Çetin'in cesedi Adli Tıp Kurumu Morguna kaldırılırken, ölümü tüm müzisyen arkadaşlarını ve ailesini yasa boğdu.

İlk blues grubunu kurdu

Tam 16 yıldır müziğin içinde olan bir isim Yavuz Çetin. Pek tanınmasa da ismini pek çok ünlü sanatçının albümünde görmek mümkün. Son yıllarda MFÖ Grubu'yla sahneye çıkan 31 yaşındaki Çetin, geçen ay Açıkhava Tiyatrosu'ndaki konserlerinde de MFÖ'ye eşlik etmişti.

1970 Samsun doğumlu olan Yavuz Çetin, 10 yaşında enstrüman çalmaya başladı. İlk enstrümanı cura idi. Daha sonra bağlama, 1985 yılında da gitarla tanıştı. Profesyonel müzik hayatına 17 yaşındaki başlayan Yavuz Çetin, Marmara Üniversitesi müzik bölümünde eğitim aldı.

1992 yılında ilk blues gruplarından Blue Blues Band'ı kurdu. Bu grupta 1970'li yılların şarkılarını yorumlayıp, hem elektro gitar çalıyor, hem de vokal yapıyordu. Blues gitarı alanında Türkiye'de en yetkin isimleri arasında gösterilen Çetin, başta Coca Cola olmak üzere bir çok reklamın müziğinde gitar sololarında, yabancı gitar virtüozlarını aratmıyordu. Daha sonra bugüne kadar çalışmalarına devam ettiği MFÖ ile tanışan Yavuz Çetin, böylece profesyonel olarak stüdyo müzisyenliğine başladı. Çaldığı kayıtlar arasında İzel'in ‘Bir Küçük Aşk’, Kıraç'ın ‘Deli Düş’ ve ‘Bir Garip Aşk Bestesi’, Soner Arıca'nın ‘Ayrılık’ şarkıları yer alırken, Turgut Berkes'in albümündeki ‘Miranda’ ve ‘Mindos’ ve Göksel'in ‘Sabır’ adlı parçalarında Türkiye'de ilk kez Talkbox performansını kullandı. Çetin, aynı zamanda bir çocuk babası.

Türkiye’nin sayılı gitaristlerinden biriydi

Yavuz, yaklaşık 20 yıllık arkadaşım. Haydarpaşa Erkek Lisesi'nde birlikte okuduk. Çocukluk arkadaşım. Müziğe birlikte başladık. O çok iyi bir müzisyen. Türkiye'nin sayılı gitaristlerinden biri. O yıllarda Ercan-Yavuz-Vahe adlı bir grup kurmuştuk. Milliyet'in düzenlediği müzik yarışmalarına hep katılırdık. Sık sık onlarda gidip kalırdım. Müzik piyasasında Yavuz, çok sevilen biriydi. Ama bugün bizi bırakıp gitti. Ondan böyle birşey beklemiyordum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum.

‘Propaganda’ filmindeki ‘Dünya’ parçası onundu

Yavuz Çetin, ‘İlk’ adlı albümünü Ercan Saatçi ve Aykut Gürel'in sahibi olduğu Stop Müzik'ten 1997’de çıkarmıştı. Sinan Çetin'in yönettiği ‘Propaganda’ filminde Erkan Oğur'un üstün perdesiz performansının da yer aldığı ‘Dünya’ adlı parça da Çetin'in imzasını taşıyor.

MFÖ'nün gitaristiydi

Son kararı kendisi verdi

Ne diyeceğimi bilemiyorum. Çok duyarlı bir insandı ve Türkiye'nin değerli müzisyenleri arasındaydı. Son zamanlarda CD çalışmaları içindeydi. Onu tamamlamak üzereydi. Son 10 yıldır birlikte çalışıyorduk. Ancak son zamanlarda sorunları vardı ve psikolojik tedavi görüyordu. Son kararı da kendisi verdi.

Maddi sorunu olmasına izin vermezdik

Yaklaşık 10-15 yıldır aralıklı olarak Yavuz'la çalışıyorduk. Sessiz, sakin, biraz da içine kapanık biriydi. Konserlerde seyirciyle kısa bir diyalog kurardı. Bir süredir ruhsal problemleri vardı ve psikolojik tedavi görüyordu. Sorununun ekonomik olduğunu sanmıyorum çünkü buna izin vermezdik. Eşiyle 7-8 yıl önce ayrılmıştı. İlkokula yeni başlayan bir çocuğu vardı. Bir süredir de çeşitli gruplarda tonmaister olarak çalışan bir sevgilisi vardı. Çok iyi anlaşıyorlardı. İntihar ettiği gece, bir saat sevgilisiyle konuşmuş, bir daha gören olmamış. Çok üzüldüm.

Hürriyet Gazetesi
17 Ağustos 2001

Avrupa’da Gary Moore olurdu

Dalida ÖZATAY

Boğaz Köprüsü'nden atlayarak intihar eden gitarist Yavuz Çetin'in müziğe birlikte başladığı, ergenlik çağını birlikte paylaştığı arkadaşı Ercan Saatçi, ‘‘Yavuz, Avrupa'da, İngiltere'de olsaydı, ünlü İrlandalı blues sanatçısı Gary Moore kadar ünlü olurdu’’ dedi.

İlkgençlik yıllarından beri Yavuz Çetin'in arkadaşı olan Ercan saatçi'nin birlikte yaşadıkları günleri anlatırken sesi titriyordu. Yiyip içtiklerinin ayrı gitmediğini, okulu daima birlikte kırdıklarını söyleyen Saatçi, o günleri şöyle anlattı:

KAPLUMBAĞA BESLEDİK

Yavuz'la liseden önce, ortaokul yıllarında tanışıyorduk. Tam büyüme çağımızdı. Sürekli aynı evde kalıyorduk. Öğrencilik yılları, kafamızda çok düşünce yoktu. Okulu hep asardık. Bir arada olduğumuz süre içinde her zaman beste yapardık. ‘Albay’ adında bir su kaplumbağamız vardı. Önce onun yemeğini verirdik, sonra da biz yemek yerdik...

İÇE KAPALI DEĞİLDİ

Yavuz, daha o zamanlar tüm vaktini müziğe ayıran biriydi. O dönemlerde içine kapanık değildi. O zamanlar çok gülen, bol bol espriler yapan ve çok zeki bir çocuktu. Onu içine kapanık yapan, sanırım erken evliliği ve erken çocuk sahibi olmasıydı. Çünkü bir de geçim sıkıntısı vardı. Her yönden erken hayata atılmanın getirdiği birtakım sorunlar Yavuz'u bunalttı.

MÜZİĞE O BAŞLATTI

Yavuz paradan nefret ederdi. Asla para hesabı yapmazdı. Hatta çoğu zaman paraya lanet ederdi. Çok paylaşımcı bir insandı. Yavuz müziğe başlamama neden olan ilk insandı. Yavuz, sanatçı yönü çok güçlü bir insandı.

İlk albümü ‘İlk’ üzdü

Yavuz Çetin’in yakın arkadaşı Ercan Saatçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

Üniversite döneminde eskisi kadar görüşemez olmuştuk. Daha sonra izini kaybettim. Sonra bir gün geldi ve albüm yapmak istediğini söyledi. Stop Müzik'den ‘‘İlk’’ adını verdiğimiz albümünü yaptık. Albümde 15 yıl önce yaptığı blues balad tarzındaki ‘‘Sahil’’ adlı parçasını koydu. Bu albümü çok önemsiyordu. Değerli müzisyenlerle çalıştı. Ama albüm satışları umulduğu gibi olmadı ve Yavuz'un şevki kırıldı.

GEÇMİŞTE YAŞIYORDU

Maddi açıdan zorlanıyordu. Çünkü yeni bir yuva kurmuş ve bir de oğlu vardı. O zamanlarda Yavuz'daki değişiklikleri fark etmiştim. Hayata bakış açısı değişmişti. 1970'li yıllardaki giyiniyordu. Sanki o dönemde kalmıştı. Askere gittim, döndüğümde bir süre Yavuz'la bağlantı kuramadım. Sonra tekrar bir albüm yapmak için bir araya geldik, ama kendisi daha sonra başka bir firmayla konuştu. O zaman ona çok kızmıştım ve çok üzülmüştüm. MFÖ grubuyla çalışmaya başladı. Sorunları nedeniyle de psikolojik tedavi görmeye başladı.

TARKAN SÖYLESEYDİ

Yavuz, gitti, ama maalesef onu şimdi tanıyoruz. Bu durum, Türkiye'de ilk değil, hep oluyor. Bu adam, bu işi yapıyordu. Keşke ölmeden önce bu yeteneği keşfetseydik. Bu şarkıları Tarkan söyleseydi, çok farklı olurdu. Bana göre Yavuz'un şanssızlığı Türkiye'de doğması. Çünkü Yavuz gibi biri Amerika'da doğsaydı çok farklı olurdu. Gary Moore kadar ünlü ve sevilen biri olurdu.

Gözyaşları içinde toprağa verildi

Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak intihar eden gitarist Yavuz Çetin toprağa verildi. Karacaahmet Fethi Ahmet Paşa Camii'nde kılınan ikindi namazının ardından Çetin'in cenazesi, Ümraniye'deki Yenimahalle Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze törenine Çetin'in annesi Sevim Çetin, 15 senedir gitaristliğini yaptığı MFÖ grubu üyeleri ile sanatçılar Mirkelam, Hakan Peker, Kıraç, Ercan Saatçi, Nejat Yavaşoğulları ve dostları katıldı.

Hürriyet Gazetesi
18 Ağustos 2001

 

 

 

Sayfa Başına Dön

 

 

 

 

ARŞİV

14. Yayın Dönemi
13. Yayın Dönemi
12. Yayın Dönemi

 

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa

 

 

 

 

 

AÇIK RADYO 14. YAYIN DÖNEMİ
TARİHLER MÜZİSYEN(LER) ALBÜM
30/10/01 Özgür Giriş ve...
Yes
Marillion
.....
Magnification
Anoraknophobia
06/11/01 Transatlantic Bridge Across Forever
13/11/01 Transatlantic Bridge Across Forever
20/11/01 Yavuz Çetin Satılık

 

 

 

 

 

 

 

AÇIK RADYO 13. YAYIN DÖNEMİ
TARİHLER MÜZİSYEN(LER) ALBÜM
01/05/01

Worksongs - 1 Mayıs Özel Programı

08/05/01

Resmen Gitar - 1

15/05/01

Resmen Gitar - 2

22/05/01

Resmen Gitar - 3

29/0501

Yitik (Lost)

05/06/01

Özür Çağrıları

12/06/01

Bir Serenat Programı

19/06/01

Üçüncü Gül

26/06/01 John Lee Hooker Detroit Yılları 1
03/07/01 John Lee Hooker Detroit Yılları 2, Chicago Yılları 1
10/07/01 John Lee Hooker Chicago Yılları 2
17/07/01 John Lee Hooker ABC Yılları
24/07/01 John Lee Hooker With Friends
31/07/01 Rossington Collins Band Anytime, Anyplace, Anywhere - 
This Is The Way
07/08/01 Rossington Collins Band, Steve Gaines, Allen Collins, Artimus Pyle, The Rossington Band Çeşitli
14/08/01 Jimmie Van Zant Band, Johnny Van Zant Southern Comfort
Van Zant
21/0801 Yavuz Çetin İlk...
28/08/01 Johnny Van Zant No More Dirty Deals
Round Two
Last Of The Wild Ones
04/09/01 Johnny Van Zant Last Of The Wild Ones
Van Zant
King Biscuit Flower Hour
Brickyard Road
11/09/01 Program, ABD'deki terörist saldırısı nedeniyle yapılamadı.
18/09/01

Cunda Yolunda

25/09/01 Johnny Van Zant, Donnie Van Zant Brother to Brother
Van Zant II
02/10/01 Gov't Mule Gov't Mule
Hempilation
09/10/01 Gov't Mule Dose
Hempilation 2
16/10/01 Yes Magnification
23/10/01 Marillion Anoraknophobia

 

 

 

 

 

 

 

AÇIK RADYO 12. YAYIN DÖNEMİ
TARİHLER MÜZİSYEN(LER) ALBÜM
31/10/00 Ronnie Earl Healing Time
07/11/00-14/11/00 Eric Johnson/Alien Love Child Live and Beyond
21/11/00 Mark Knopfler Sailing to Philadelphia
28/11/00-05/12/00 The Flower Kings Stardust We Are
12/12/00 Chris Duarte Love Is Greater Than Me
19/12/00 Richard Thompson Mock Tudor
23/12/01+20/02/01 Neil Young Road Rock Vol. 1
30/01/01 All About Eve Çeşitli
06/02/01-13/02/01 Quintessence Çeşitli
20/02/01 Neil Young Road Rock Vol. 1
27/02/01 Don "Sugarcane" Harris - 1 Çeşitli
06/03/01 Ronnie Earl & The Broadcasters Blues And Forgiveness - Live In Europe
13/03/01 Don "Sugarcane" Harris - 2 Çeşitli
20/03/01 Don "Sugarcane" Harris - 3 Çeşitli
27/03/01 Don "Sugarcane" Harris - 4 Fiddler On The Rock
03/04/01 Double Trouble Been A Long Time
10/04/01 Jeff Beck You Had It Coming
17/04/01 Eric Clapton Reptile
24/04/01 Double Trouble, Jeff Beck, 
Eric Clapton
Been A Long Time, You Had It Coming,
Reptile