Haftanın  Gitaristi

 Uchmush Albüm

Biyografi

Diskografi

 

Harvey Mandel serisinin 16 Ocak 2016 tarihli ilk sayısının akışı için... tıklayın

Harvey Mandel serisinin 23 Şubat 2016 tarihli 2. sayısının akışı için... tıklayın

Harvey Mandel serisinin 15 Mart 2016 tarihli 3. sayısının akışı için... tıklayın

Harvey Mandel serisinin 5 Nisan 2016 tarihli 4. sayısının akışı için... tıklayın

Harvey Mandel serisinin 19 Nisan 2016 tarihli 5. sayısının akışı için... tıklayın

Harvey Mandel kendi 15 kadar solo albümü yanında, Barry Goldberg, Charlie Musselwhite, Steve Miller, Jimmy Witherspoon, Graham Bond, John Mayall, Mike Bloomfield, Bob Dylan, Jerry Garcia, Don 'Sugarcane' Harris, Canned Heat, Pure Food and Drug Act, The Ventures, Free Creek, Love, Rolling Stones, The Psychedelig Guitar Circus, Kid Loco, The Wide Hive Players ve Eli Cook gibi müzisyen/gruplarla konserler verdi, kayıtlar yaptı. Kendine münhasır, çok farklı gitar tarzları yaratmış olan ve gitardaki teklnolojileri kullanmada öncülük yapan çok değerli bir müzisyendir.

Blues kökenine rağmen müziğine rock, caz, elektronik öğeler de katarak eklektik çalışmalar yaptı.

Zahmetsiz sustain, çoklu telli eğmeler, hafif distorsiyonlu ton ve uzun ve melodik bir hat üstünde dengelenen feedback ve kekeme cümleler, Harvey Mandel’in uyguladığı radikal fikirlerdi. Mandel’in akranlarından çok daha hızlı ilerlemiş olması, eşsiz vizyonunu daha da güçlendirdi. Teknolojiyi herkesden önce izleyip, hızla geliştiriyordu.

Harvey Mandel, şu aralar çok az rastlanan bir kanserle savaşıyor.  23 ayda 25 ameliyat oldu ve tedavi, iyileşme olasılığı için, devam etmek zorunda. Bu nedenle dostları bir bağış kampanyası başlattılar: helpharveymandel.com adresinden katkıda bulunabilirsiniz. Ben şahsen bulundum. :)

Harvey Mandel şöyle söylüyor: “Taklit etmeye hiç çalışmadım.  Beraber doğaçlama yaptığım blues müzisyenlerinden teknik ve notaları öğrendim fakat kafamda her zaman kendi tınım vardı.  Kafamdaki gitar bugünlerde dinlediğiniz gitar gibi, hatta Jimi Hendrix’in ilk çıktığındaki gitar gibiydi. Gitar tekniğinin nereye gideceğini 20 yıl önceden hissediyordum.”

 

 

Harvey Mandel Biyografi

Harvey Mandel, 1945’de Detroit, Michigan’da  doğdu ve Chicago’da büyüdü. Gitara geçmeden önce bongo çalıyordu. Howlin’ Wolf, Muddy Waters, Otis Rush, Albert King ve Buddy Guy gibi birçok blues efsanesi ile sahne aldı.

İlk katıldığı kayıt, Barry Goldberg’ün 1966 tarihli Blowing My Mind  albümüydü.

Bunun ardından ilk katıldığı grup, armonikacı Charlie Musselwhite’ın yeni kurduğu grup oldu ve Barry Goldberg ile birlikte Musselwhite’in ilk albümü Stand Back! Here Comes Charley Musselwhite's Southside Band 'de yer aldılar. Harvey Mandel’ın tanınmasını sağlayan bu efsanevi albümde,  Mandel, fuzz tınısı, feedback’li soloları ve olağan dışı senkop cümleleri sayesinde blues ve rock arasındaki mesafeyi kapattı.

Bu albüm kayıtları sırasında Barry Goldberg, çatlak meşin ceketi ve yılana benzer gitar tınıları yüzünden Harvey Mandel’a “The Snake” lâkabını takmıştı. Bu lâkabı hep taşıdı.

Bu albümden sonra  Barry Goldberg ile çeşitli kayıtlar yaptı.

Harvey Mandel, Chicago’yu bırakıp, San Francisco körfez bölgesine taşındı ve burada Jerry Garcia ve Elvin Bishop gibi ilâhlarının çaldığı “The Matrix” kulübünde sahne aldı.  Orada diskjokey ve yapımcı Abe Keshishiyan ile tanıştı ve o, Harvey Mandel’ye Philips şirketi ile sözleşme imzalatıp ilk albümünün yapımcılığını üstlendi.

İlk albümü 1968 tarihli Cristo Redentor ’dur. Arkasından yine Barry Goldberg ve Barry Goldberg ile bazı kayıtlar yaptı ve Jimmy Whitherspoon’un Blues Singer albümünde gitar çaldı.  1969’da  Graham Bond’la birlikte kayıt yaptı. Bu dönemdeki solo çalışmaları, 1969’daki Righteous, 1970’deki Games Guitars Play ve 1971’de Baby Batter oldu.

1969’daki en önemli olaylardan biri Canned Heat grubunun gitaristi Henry Vestine gruptan ayrılmaya karar verdiğinde hemen o gün yapılacak olan Fillmore West’teki Canned Heat konserin ikinci setinde Harvey Mandel sahne alması oldu. (Birinci sette Henry Vestine yerine Mike Bloomfield gitar çalmıştı.)

Harvey Mandel, 1969’daki Woodstock festivalinde Canned Heat ile birlikte sahne aldı. Harvey bir yılı aşkın bir süre Canned Heat ile birlikte çaldı ve turnelere ak olarak üç Canned Heat albümünün ana kadrosunda yer aldı. Harvey Mandel’nin “The Snake” lâkabı, “Blind Owl”, “The Bear” ve “The Mole” gibi Canned Heat lâkaplarıyla da uyumlu oldu.

Ardından Canned Heat basçısı Larry “The Mole” Taylor’la birlikte Amerika’ya yerleşmiş olan John Mayall’ın grubuna katıldılar.  Bu grubun iki efsanevi kaydında yer aldı.  Bunlar USA Union ve Back to the Roots idi.  Bu albümleri yaparken efsanevi kemancı Don Sugarcane Harris ile tanıştı ve onunla birlikte 1972’de Pure Food and Drug Act grubunu kurdular.  Bu grupta Sugarcane ve Mandel dışında, gitarda Randy Resnick, basta Victor Conte ve davullarda Paul Lagos vardı. Sugarcane Harris, Harvey Mandel’nin takip eden iki solo albümünün, 1970’deki The Snake ve 1973’deki Shangranade’in kayıtlarına katıldı.

1972’de Chicagolu 16 müziyeni toplayıp Get off in Chicago adlı albümü kaydetti

Aynı yıl The Ventures’ın  Rock and Roll Forever albümüne katıldı ve bütün parçalarda gitar çaldı. 1973 tarihli Shangranade albümünde gitar tellerini iki eliyle tokatlayarak yeni bir stil yarattı ve bu stil bundan sonra Eddy Van Halen, Stanley Jordan ve Steve Vai tarafından kullanıldı. 1973’de Music From Free Creek caz grubunun albüm kaydına katıldı.  Ayrıca Sugarcane Harris’in iki albümünde gitar çaldı.  

Harvey Mandel 1974’de Feel the Sound of Harvey Mandel  albümünü çıkardı. Aynı yıl Love grubunun Reel to Real albümüne de katıldı.

1974’de Rolling Stones gitaristi Mick Taylor gruptan ayrıldığında grup yeni bir gitarist için seçmeler düzenledi. Bu seçmeleri Ron Wood kazandı.  Ancak, seçmeler sırasında yapılan iki Harvey Mandel’li kayıt Rolling Stones’un 1976’da yayınlanan Black and Blue albümünde yer aldı. 

1970’lerdeki faaliyetlerinden bir diğeri de, Jimmy Haslip ile beraber kurduğu üçlü ile konserler vermesi ve 1970’lerin sonunda tekrar Chicago’ya dönüp birçok turneye çıkması oldu. 

1978’de Canned Heat’in Human Condition albümüne konuk oldu. 1988’de ünlü karışık gitar albümü Guitar Speak Volume II için bir parça kaydetti.

Takip eden yıllarda stüdyo müzisyenliği yaptı ve gitar eğitim videoları yayınladı.

1994’de Twist City adlı solo albümünü çıkardı. 1995’de Peter Green için yapılan saygı albümüne üç parçayla katıldı. Aynı yıl Snakes and Stripes adlı solo albümünü de çıkardı.

Rob Nilsson’un Chalk filminde oynadı ve filmin müziğini derledi. Chalk’un galası 1996’da uluslararası San Francisco film festivalinde yapıldı.

1996’da California’daki  B.B. King’s Blues Club’da klavyelerde Howard Wales, davullarda Greg Errico, basta Squid ve vokallerde Lori Davidson ile konser verdi.  Bu konserin ikinci setinde eski dostu Barry Goldberg sahne aldı.

16 Mayıs  1996’da Jefferson Airplane ve Hot Tuna’nın gitaristi ünlü Jorma Kaukonnen ve Howard Wales ile Fillmore’da büyük bir konser verdi.  Bu konserde Eric Burdon, Alvin Lee ve Aynsley Dunbar birlikte sahne aldılar. 

4 Temmuz 1996’da Electric Snake Band, yeni vokalist Sonny Reece ile, San Francisco Chronicle’ın Bağımsızlık Günü konserinde Wharf at Pier 45’da performans verdi.

Aynı yıl Harvey Mandel, 1996’da Canned Heat’in Gambling Women albümünde çaldı ve Henry Kaiser, Steve Kimock ve Freddy Roulette’le birlikte Psychedelic Guitar Circus projesini kaydettiler.

16 Eylül 1997’de Planetary Warrior albümünü yayınladı. Harvey Mandel’in turne kadrosuna, bas gitaristi Diz Dismore ve Meters grubuyla çalmış olan gtitarist Leo Nocentelli katıldı.  1997’de ayrıca Canned Heat’in The Ties That Bind albümünde görev aldı. 

Harvey Mandel, 1996’dan beri kayıtlarını San Francisco’daki  kendi kurduğu dijital “Electric Snake Studio”da yapıyordu ve bu stüdyoda solo albümlerinin sekizi kaydedildi.  Farklı yazılımlar ve çok yüksek hızlı bilgisayarlar kullandı ve dijital olan herşeyi araştırarak bu albümleri de kendi miks etti.  2000 yılında iki albüm yayınladı.  Emerald Triangle ve Lick This.  2003’de ise Kid Loco’nun Another Late Night albümüne konuk oldu.  Aynı yıl West Coast Killaz adlı solo albümünü çıkardı.  2005’de Chicago Blues Reunion ile Buried Alive in the Blues albümünde çaldı.

2007'de birçok ünlü müzisyenin katıldığı Harvey Mandel and the Snake Crew  albümünü yayınladı.  

2009’a kadar stüdyosunda çalışan ve stüdyo müzisyenliği yapan Harvey Mandel, o yıl Larry Taylor ile birlikte tekrar Canned Heat’in konserlerine katıldılar. Bu kadro, Woodstock festivali kadrosuna çok yakın bir kadroydu. 

Mandel ayrıca Harvey Mandel and the Snake Crew: Live adlı bir albüm yayınladı.  2010’da da The Wide Hive Players’ın Players Two Guitar adlı albümünde çaldı. Aynı yıl, Canned Heat kadrosuna resmen katıldı.

2014’de Eli Cook’un Primitive Son albümünde çaldı. 

18 Kasım 2016'da, Berkley's Fantasy Stüdyolarına iki günde kaydedilmiş olan Snake Pit  albümü yayınlandı.

Harvey Mandel hali hazırda az rastlanır bir kanserle mücadele ediyor ve 23 ayda 25 ameliyat geçirdi. Tedaviye devam edebilmek için  http://helpharveymandel.com linkinden para bağışları kabul etmektedir.

 

 

 

Harvey Mandel Diskografi

Solo Diskografi

1968 .Cristo Redentor 1 Christo Redentor Duke Pearson 3:45
2 Before Six Larry Frazier 6:27
3 The Lark Abe "Voco" Kesh / Harvey Mandel 4:38
4 Snake Harvey Mandel 3:47
5 Long Wait Barry Goldberg / Harvey Mandel 2:43
6 Wade in the Water James W. Alexander / Sam Cooke 7:48
7 Lights Out Harvey Mandel 4:52
8 Bradley's Barn Harvey Mandel 3:16
9 You Can't Tell Me Harvey Mandel / Dino Valente 4:17
10 Nashville 1 A.M. Abe "Voco" Kesh / Harvey Mandel 3:37
1969 Righteous 1 Righteous 3:21
2 Jive Samba 5:57
3 Love of Life 3:11
4 Poontang 3:52
5 Just a Hair More 3:36
6 Summer Sequence 4:12
7 Short's Stuff 7:24
8 Boo-Bee-Doo 3:55
3:559 Campus Blues 4:42
1970 Games Guitars Play 1 Leavin' Trunk 6:26
2 Honky Tonk 3:32
3 I Don't Need No Doctor 3:45
4 Dry Your Eyes 3:03
5 Ridin' High 2:45
6 Capurange 6:40
7 Senor Blues 5:30
8 Games People Play 3İ:45
1971 Baby Batter 1 Baby Batter Harvey Mandel 3:45
2 Midnight Sun Harvey Mandel 6:22
3 One Way Street Harvey Mandel 4:18
4 Morton Grove Mama Harvey Mandel 4:57
5 Freedom Ball Harvey Mandel 6:21
6 El Stinger Harvey Mandel 7:24
7 Hank the Ripper Harvey Mandel 5:11
1971 Get Off in Chicago 1 Check Me Out Harvey 3:46
2 Local Days Nick Tountas 3:34
3 Highway Blues Don Cody / Dave Cook / Freddie Fox / Harvey Mandel / G.E. Stinson 3:09
4 Sweet Lynda Harvey Mandel 3:06
5 High-Test Fish Line Ira Kart / Ken Little / Thomas Russ / Bishop Norman L. Wagner 5:19
6 I'm a Lonely Man Dave Cook 6:26
7 Race Track Daddy Harvey Mandel 5:52
8 Springfield Station Theme Ken Little / Bishop Norman L. Wagner 6:28
9 Jellyroll Freddie Fox / Vicki Hubly / Ira Kart / Harvey Mandel 3:52

1972 The Snake 1 The Divining Rod Harvey Mandel 3:01
2 Pegasus Jim Taylor 3:26
3 Linda Love Harvey Mandel 2:30
4 Peruvian Flake Harvey Mandel 3:27
5 The Snake Harvey Mandel / Samuel Taylor 3:06
6 Uno Ino Samuel Taylor 2:33
7 Ode to the Owl Harvey Mandel 2:36
8 Levitation Harvey Mandel 5:12
9 Bite the Electric Eel Victor Conte / Don "Sugarcane" Harris / Paul Lagos / Harvey Mandel / Randy Resnick 4:11
1973 Shangrenade 1 What the Funk Victor Conte 3:06
2 Fish Walk Victor Conte 4:46
3 Sugarloaf Harvey Mandel 4:16
4 Midnight Sun II Harvey Mandel 3:42
5 Million Dollar Feeling Coleman Head 3:32
6 Green Apple Quick Step Harvey Mandel 3:09
7 Frenzy Victor Conte / Coleman Head / Paul Lagos / Harvey Mandel 4:32
8 Shangrenade Harvey Mandel 4:14
1971 Get Off in Chicago 1 Check Me Out Harvey 3:46
2 Local Days Nick Tountas 3:34
3 Highway Blues Don Cody / Dave Cook / Freddie Fox / Harvey Mandel / G.E. Stinson 3:09
4 Sweet Lynda Harvey Mandel 3:06
5 High-Test Fish Line Ira Kart / Ken Little / Thomas Russ / Bishop Norman L. Wagner 5:19
6 I'm a Lonely Man Dave Cook 6:26
7 Race Track Daddy Harvey Mandel 5:52
8 Springfield Station Theme Ken Little / Bishop Norman L. Wagner 6:28
9 Jellyroll Freddie Fox / Vicki Hubly / Ira Kart / Harvey Mandel 3:52

1974 Feel the Sound of Harvey Mandel

1 Got to Be Bad Victor Conte / Coleman Head 3:52
2 Sore Throat Harvey Mandel 2:35
3 Just Wanna Be There Harvey Mandel / Mark Skyer 4:26
4 Candles by the Bedside Harvey Mandel / Mark Skyer 4:08
5 Feel the Sound Harvey Mandel / Mark Skyer 6:02
6 I Got Your Slot Victor Conte / Coleman Head / Harvey Mandel 2:55
7 Rankachank Blues Harvey Mandel 2:51
8 Forever and Forever Harvey Mandel 2:35

1993 Twist City 1 Twist City 3:54
2 Shot Gun Man 4:11
3 Electric Voodoo Doll 3:18
4 Jack's Coffee Shop 3:08
5 I Had A Dream 4:27
6 Bear Down 4:27
7 Crosscut Saw 3:37
8 Uptown 2:26
9 Never Let You Go 9:48
1995 Snakes and Stripes 1 Under Fire Harvey Mandel 4:30
2 Future Blues Richard Hite / Harvey Mandel / Adolfo de la Parra / Samuel Taylor / Alan Wilson 3:24
3 Tears for Eric Harvey Mandel 3:54
4 Poquito Dinero David Gross / Rinta Lufrano / Harvey Mandel 5:18
5 Special Delivery David Gross / Harvey Mandel 2:35
6 Miami Rain Harvey Mandel 3:42
7 My Soul's on Fire Victor Conte / Don "Sugarcane" Harris / Paul Lagos / Harvey Mandel / Randy Resnick 4:53
8 Mashed Potato Twist Maxwell Davis / Josea 2:25
9 Country Rose Harvey Mandel 3:06
10 The Bud Monster Harvey Mandel 4:28
11 United Snakes of America Rinta Lufrano / Harvey Mandel 4:02

1997 Planetary Warrior 1 Space Monkeys David Gross / Harvey Mandel 4:29
2 What Comes Around Goes Around Victor Conte / Don "Sugarcane" Harris / Paul Lagos / Harvey Mandel / Randy Resnick 4:49
3 I Don't Mind Being Wrong Artis Joyce / Harvey Mandel / Benny Murray 4:32
4 90 in the '53 Harvey Mandel 3:41
5 Wall Banger Harvey Mandel 5:02
6 Rumble Link Wray 3:29
7 The Only One Harvey Mandel 4:04
8 Carne del Serpiente Artis Joyce / Harvey Mandel / Benny Murray 5:49
9 Whinin' Whiskey Harvey Mandel 4:35
10 Emerald Triangle Harvey Mandel 4:23
11 Planetary Warrior Artis Joyce / Harvey Mandel / Benny Murray 8:39 1
2 Candy Rapper Bird / MacDonald 2:09
1998 Emerald Triangle 1 Emerald Triangle 4:37
2 Java Beach 3:52
3 Tango Drop 4:06
4 Jive Samba 5:00
5 Special Delivery 3:07
6 Time Drive 2:46
7 7 Come 11 3:22
8 Crystal Tunnel 4:39
9 Hidden Jewel 4:02
10 Bolero 5:06
11 Guitar Martini 3:21
1999 Lick This 1 Mad Dog Harvey Mandel 4:14
2 Lost Out on the Street Harvey Mandel 4:13
3 Jack Hammer Harvey Mandel 4:59
4 Bugs Harvey Mandel 3:41
5 Black Magic Harvey Mandel 4:34
6 Cherry Dream Harvey Mandel 5:19
7 Freeflow Harvey Mandel 4:14
8 Another Days' Gone Harvey Mandel 4:11
9 X-Factor/Star Jam Harvey Mandel 4:54
10 Lick This Harvey Mandel 2:34
11 Honey Bunny Harvey Mandel 2:46
12 In the Mist Harvey Mandel 3:28
13 Whatcha Talkin' About Harvey Mandel 3:31
14 Nite Whisper Harvey Mandel 3:40
15 Rambolaya Harvey Mandel 4:12
16 Rainbow Bridge Harvey Mandel 3:26
17 Members Only Harvey Mandel 1:40
2000 West Coast Killaz 1 You Got Mail Harvey Mandel 4:22
2 3rd Street Killaz Harvey Mandel 4:12
3 KGB Harvey Mandel 4:35
4 You're Busted Harvey Mandel 3:53
5 Check It Out Harvey Mandel 5:15
6 Don't Say Nuthin Harvey Mandel 4:08
7 Area 51 Harvey Mandel 3:45
8 Street Soldierz Harvey Mandel 4:31
9 Gimme a Hit! Harvey Mandel 4:08
10 Road Dogz Harvey Mandel 4:42
2007 Harvey Mandel and the Snake Crew 1 It Is What It Is Harvey Mandel 4:23
2 Baby Batter II Harvey Mandel 3:58
3 Have You Seen My Baby Harvey Mandel 3:25
4 Train Wreck Harvey Mandel 3:35
5 So Far So Good Harvey Mandel 4:25
6 Land of the Free Harvey Mandel 4:17
7 I Had a Life Harvey Mandel 4:22
8 Everybody Wants to Go to Heaven Harvey Mandel 5:44
9 I'd Do You Harvey Mandel 3:07
10 Twizzle Zing Harvey Mandel 4:44
11 Set in Stone Harvey Mandel 4:05
12 Layin' Around Here with the Blues Harvey Mandel 5:49
13 You'll Never Know Harvey Mandel 5:29
14 Free Flow Harvey Mandel 4:11
2016 Snake Pit 1 Snake Pit 5:27
2 Space Monkeys 3:15
3 Nightingail 5:28
4 Baby Batter 4:01
5 Jackhammer 3:37
6 Buckaroo 6:06
7 Before Six (Larry Frazier) 5:32
8 Ode to B.B. 4:18
 

Diğer

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa