Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Trey Anastasio
Traveler
©2012

 

Bu albümün çalınacağı 18 Aralık 2012 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Tam adı Ernest Guiseppe Anastasio III olan Trey Anastasio, 1964'de New Jersey'de doğdu. Okulda, yıllar sonra birlikte beste yapacağı Tom Marshall ile tanıştı. Çocukluğunda çocuklar için şarkılar yazan annesi Diane'e yardım ederdi. Vermont Üniversitesi'nde iken, basçı Mike Gordon, davulcu John Fishman, ve gitarist Jeff Holdworth ile Phish grubunu kurdu. Vermont Üniversitesi'nden atılan Trey Anastasio, deneysel bir okul olan Goddard College'a girdi ve burada Ernie Stires ile bestecilik üzerine çalıştı. Arada Phish ile çalışmaları devam ederken, Jeff Holdworth gruptan ayrıldı ve yerine klavyevi Page McConnell geçti.

 1980'lerde, 1990'larda Trey Anastasio'nun öncelikli müzik etkinliği Phish grubu oldu. Ancak, besteleri gittikçe progressive ve karmaşıklaştı. 1996'da, Sun Ra'nın saksafoncusu Marshal Allen, orgçu John Medeski, avangard gitarist Marc Ribot ve deneysel davulcu Bob Gulotti ile birlikte Surrender to The Air adlı  bir big-band, free-jazz projesinin yapımcılığını üstlendi.

Anastasio'nun çalışmaları besteden doğaçlamaya doğru bir ilerleme gösteriyordu. Bu değişim Phish'in 1997 ve 1998'de çıkardığı The Story of The Ghost ve The Siket Disc adlı albümlere de yansıdı. Phish'in 2000 yılında yayınlanan Farmhouse adlı albümün de tüm besteleri ve yapımcılığı Anastasio'ya ait oldu. 

Phish, Ekim 2000'de çalışmalarına süresi belli olmayan bir aralık verdi.  Trey Anastasio bu dönemde bestelerine ve triosu ile çalışmalara devam etti ve Oysterhead adlı bir power-trio olarak albüm çıkardı. 

Trey Anastasio 2002 Nisanında Trey Anastasio, adlı albümü yayınladı. Bu albümde sekiz kişilik bir orkestranın yanında onlarca konuk müzisyen çaldı. 2002 yılı boyunca verdiği konserleri Plasma adlı bir albümde derledi. Bu albüm'de kendi solo parçaları, Phish'den parçalar ve yepyeni parçalar yer almaktaydı.

Trey Anastasio'nun, Phish'in 2004 yılındaki resmi ayrılma anonsundan sonra, 2005'te yayınladığı Shine adlı albüm 2000 yılındaki Trey Anastasio'nun bir devamı niteliğinde. Phish ve Trey Anastasio'nun özelliği olan uzun soluklu doğaçlamalar bu albümde yok. 2006'da çıkardığı Bar 17, geniş bir tarz yelpazesi sunuyordu. 2007'de çıkardığı The Horseshoe Curve'ı gitarist Don Hart ile birlikte yaptığı Time Turns Elastic  izledi. 2010'da TAB at the Tab adlı konser albümü yayınlandı.

Trey Anastasio'nun 2009'dan beri yaptığı ilk ve genelde 8. stüdyo albümü. Yapımcılığı, the National, Interpol ve Jónsi ile çalışmış olan Peter Katis ile paylaşmış. Albümde dört yeni parçanın yanısıra, Phish ve Trey Anastasio Band'in konserlerde çaldığı bazı barçaların stüdyo yorumları bulunuyor. Bir de "cover" var: Gorillaz'ın "Clint Eastwood" yorumu.
Kadroya Trey Anastasio Band'in elemanları yanında, Bon Iver grubundan kemancı ve viyolacı Rob Moose, Mates of State grubundan vokalist Kori Gardner, ve the National grubundan Matt Berninger ve Bryan Devendorf konuk olmuşlar.
Albüm genelde Phish-esque parçalardan oluşsa da zaman zaman Frank Zappa'yı, hâttâ Beatles'ı bile andırıyor.

 

Müzisyenler
Trey Anastasio: Vokal, Gitarlar, Klavyeler, Vurmalılar, 
Russ Lawton: Davul
Bryan Devendorf: Davul
Tony Markellis: Bas
Adrian Van de Graaff: Bas
Ray Paczowski: Klavyeler
Thomas Bartlett: Klavyeler
Rob Schwimmer: Klavyeler
Tom Marshall: Klavye, Geri Vokal
Samuli Kosminen: Vurmalılar
Rob Moose: Keman, Viyola (3)
Natalie Cressman: Trombone, Geri Vokal
Jennifer Hartswick: Trompet, Vokal (7) , Geri Vokal
Russel Remington: Tenor Saksafon, Flüt
Kori Gardner: Geri Vokal
Matt Berringer:
Geri Vokal

Parçalar:

1. Corona
2. Let Me Lie
3. Frost
4. Land of Nod (Trey Anastasio)
5. Pigtail
6. Scabbard (Trey Anastasio)
7. Clint Eastwood (Damon Albarn, Jamie Hewlett, Teren D. Jones)
8. Architect (Trey Anastasio, Steve Pollak)
9. Valentine (Trey Anastasio)
10. Traveler

* Bestecisi belirtilmemiş parçalar: Trey Anastasio / Tom Marshall

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa