Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Neil Young & Crazy Horse
"Psychedelic Pill"
©2012

Bu albümün ilk bölümünün  çalınacağı 4 Aralık 2012 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Bu albümün 2. bölümünün  çalınacağı 11 Aralık 2012 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Neil Young, 12 Kasım 1945'de Toronto, Kanada'da doğdu. Üretkenliği ve derinliği açısından Bob Dylan ile kıyaslanan Neil Young, 60'ların sonlarından 90'ların sonlarına kadar devamlı, besteledi, kaydetti ve çaldı. Ayrıca, sürekli olarak yeni ve farklı müzik tarzlarında deneyler yaptı. Asıl ve en usta olduğu yumuşak-rock ve country-rock tarzları dışında, rockabilly, blues, grunge-rock ve hatta elektronik tarzlarda çalışmaları vardır. 

Steve Stills ile, 1966'da kurduğu Buffalo Springfield grubu ile ün kazandı. Bu grup çok başarılı olmasına rağmen, iki liderli her grup gibi kısa ömürlü oldu. 1968'den itibaren solo çalışmaya başlayan Neil Young, 1970'de yine kısa ömürlü bir süper grup olan Crosby, Stills, Nash & Young ile de kayıtlar yaptı ve konserler verdi. Dünya çapında ün kazanmasını sağlayan bu grup la yolları, zaman zaman tekrar kesişti (1976'da Steve Stills ile düet albüm "Long May You Run", C, S, N & Y olarak 1988'de  "American Dream" ve 1999'da "Looking Forward"). 

Solo kariyerinde ise  Crazy Horse, The Stray Gators, The Blue Notes, The Shocking Pinks ile çalıştı ve Sonic Youth ve Pearl Jam ile kayıtlar yaptı.

2009 yılında, Gitaresk'de 21 Nisan 2009'da çalmış olduğumuz  Fork in the Road  albümünü ve uzun süredir sözü edilen Archives serisinin birincisini, 10+ CD ve DVD'den oluşan Archives Vol. 1 'ı yayınladı. 2010'da Kanadalı prodüktör ve müzisyen Daniel Lanois ile Le Noise albümünü çıkardı ve 2011'de, Archives serisine 1984-85 yıllarında ve profesyonel country müzisyenleri ile kurduğu International Harvesters grubuyla çıktığı Amerika turnesinden derlenen A Treasure  albümü ile devam etti. 2012'de ise, 2004'den beri birlikte çalmadığı Crazy Horse grubu ile Americana albümünü çıkardı.

 Anlaşılan Americana, Neil Young'ın Crazy Horse ile yeni birlikteliğinin ısınma turuymuş. 30 Ekim 2012'de çıkardıkları Psychedelic Pill, grubun tekrar stüdyoya girip yaptıkları uzun doğaçlamalardan oluşuyor ve gerçekten de psychedelic müzik çağını anımsatıyor. Bazı eleştirmenler tarafından Neil Young'ın en iyi albümü olatak nitelendiriliyor. Bu çalışma aynı zamanda Young'ın 35inci ve ilk çift CD'lik stüdyo albümü.

Şarkılarının tümü Neil Young bestesi.
 

Müzisyenler:

Neil Young – Gitar, Vokal, Pompalı Org, Stringman, Islık
Frank "Poncho" Sampedro – Gitar, Vokal
Billy Talbot – Bas, Vokal
Ralph Molina – Davul, Vokal
Dan Greco – Tef, Çan
 


Parçalar:

CD1
1. Driftin' Back
2. Psychedelic Pill
3. Ramada Inn
4. Born in Ontario

CD2

5. Twisted Road
6. She's Always Dancing
7. For the Love of Man
8. Walk Like a Giant
9. Psychedelic Pill (Alternate Mix)

*Tüm Besteler: Neil Young

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa