Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

James Luther Dickinson and North Mississippi Allstars
"I'm Just Dead, I'm Not Gone"
©2012

Bu albümün çalınacağı 23 Ekim 2012 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Amerikalı plak yapımcısı, piyanist, orgcu ve şarkıcı James Luther "Jim" Dickinson,  15 Kasım 1941'de Little Rock, Arizona'da doğdu ve 15 Ağustos 2009'da daha küçükken yerleşmiş olduğu Memphis, Tennessee'de öldü. Kurduğu ve liderliğini, yaptığı gruplar arasında Dixie Flyers ve Mudboy & The Neutrons vardı.

Solo albümleri sırasıyla, Dixie Fried (1972), A Thousand Footprints in the Sand  (1997), Free Beer Tomorrow  (2002), Jungle Jim And The Voodoo Tiger (2006), Fishing with Charlie  (2006), Killers from Space (2007), Dinosaurs Run in Circles (2009).

Aretha Franklin, Carmen McRae, Delaney & Bonnie, Dee Dee Warwick, Jerry Jeff Walker, Ronnie Hawkins, Sam & Dave, Sam the Sham, Brook Benton, Lulu, Esther Phillips, Flaming Groovies, Bob Dylan, Snake Eyes, Albert King, Ronnie Milsap, Eric Quincy Tate, Petula Clark, Maria Muldaur, Duane Allman, Tony Joe White, Betty LaVette, Rita Coolidge ve Kris Kristofferson ile birlikte çaldı.

Yapmıcılığını üstlendiği müzisyenlerden bazıları: Ry Cooder, Alex Chilton, Jason & the Scorchers, Green on Red, the Replacements, Primal Scream, Mudhoney, ve Rocket from the Crypt.

Atlantic plak şirketine ünlü yapmcı Jerry Wexler'in asistanı olarak giren Dickinson, aynı şirkette başkan yardımcılığına kadar yükseldi.

Oğulları Luther ve Cody Dickinson Gitaresk'in en sevdiği gruplardan biri olan North Mississippi Allstars'ı kurdular.

 

North Mississippi Allstars James Luther Dickinson ile verdikleri bir konser kaydını, ölümünden üç yıl sonra 31 Temmuz 2012'de I'm Just Dead, I'm Not Gone  adıyla yayınladılar. Albümde Blues , R&B ve country bestelerini çok ilginç bir şekilde yorumlayan Jim Dickinson Amerikan müzik köklerine ne kadar hakim olduğunu kanıtlıyor.

 

Müzisyenler

James Luther Dickinson - Ana Vokal, Piyano
Luther Dickinson - Gitarlar
Cody Dickinson - Davul
Jimmy Davis - Ritim Gitar, Geri Vokal
 

Parçalar:

1.

Money Talks (Sir Mack Rice)

2.

Ax Sweet Mama (John Estes)

3.

Codine (Buffy Sainte-Marie)

4.

Red Neck, Blue Collar (Bob Frank)

5.

Kassie Jones (Furry Lewis)

6.

Rooster Blues (Jerry West)

7.

Never Make Your Move Too Soon (Joe Josea, Riley King)

8.

Truck Drivin' Man (Terry Fell)

9.

Down in Mississippi (J.B. Lenoir)

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa

&