Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Robbie Robertson
How to Become Clairvoyant
©2011

Bu albümden seçmelerin çalınacağı 12 Nisan 2011 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Rock dünyasının en önemli şarkıyazarlarından biri olan Jaime Robbie Robertson, 5 Temmuz 1943'de Toronto, Kanada'da doğdu. Babası bir Yahudi annesi ise Mohawak kabilesinden bir kızılderili idi. Müzikle ilk tanışması Altı Kabile Rezervasyon'unda, yani annesinin çocukluk evinde oldu. Sonradan country müziği, big band ve sonunda rock müziğine merak sardı. Okulu bırakıp profesyonel müzisyen oldu. 1958'de, 15 yaşındayken rockabilly müzisyeni Ronnie Hawkins'in grubu Hawks'a katıldı. Bu grupta Levon Helm, Rick Danko, Garth Hudson ve Richard Manuel de vardı. Hawks, 1963'de Hawkins'den ayrılıp serbest çalışmaya başlayınca Bob Dylan'ın dikkatini çektiler ve efsanevi 1965-66 turnesinde ona  eşlik ettiler. Bob Dylan ile işbirliğini sürdüren grup ismini the Band olarak değiştirdi.

Grup, Robbie Robertson'ın Amerikan mitolojisinden aldığı sivri ve çağrıştırıcı simgeleriyle yönlenmiş özgün albümler yaptılar. Band, 1976'da Martin Scorcese'nin filme çektiği, adının sonradan Last Waltz olarak belirlendiği dev bir konser ile dağıldılar.

Bu Robertson'ın Scorcese ile yıllarca sürecek ilişkisinin başlangıcı oldu. Scorcese'nin birçok filminin müziklerini yazdı ve ya müzik yönetmenliğini yaptı. Hatta bazılarında oynadı da.

1987'de kendi adını taşıyan ve Band elemanlarının bazılarının, U2, Peter Gabriel, Daniel Lanois ve Gil Evans'ın konuk olduğu ilk albümünü, 1991'de New Orleans'dan esinlendiği kavramsal albüm Storyville'i, 1994'de kızılderili müziğinden esinlendiği Music for the Native Americans'ı, 1998'de de Contact from the Underworld of Redboy'u çıkardı.

2000'de Dreamworks etiketinin yaratıcı müdürü oldu. 2002'de Salt Lake City, Utah'taki Kış Olimpiyatının açılışında sahne aldı. 2006'da Jerry Lee Lewis'in Last Man Standing albümünde çaldı. 2007'de Eric Clapton'ın düzenlediği Crossroads Guitar Festival'e katıldı. Aralarda a birçok filmin müzikleri ile ilgilendi.

 

Robertson beşinci stüdyo albümü How to Become Clairvoyant'ı 13 yıllık bir aradan sonra 5 Nisan 2011'de yayınladı. Bu albüme Eric Clapton, Robert Randolph, Steve Winwood, Angela McCluskey, Trent Reznor ve Tom Morello'nun dahil olduğu bir çok müzisyen konuk oldu. Parça temaları kendi ve arkadaşlarının yaşamlarından etkilenmiş.
Albümün ana kadrosunda Pino Palladino ve Ian Thomas var. Aşırı prodüksiyon hataları dışında güzel bir albüm.


Müzisyenler:

Robbie Robertson: Vokal, Gitar, (Solo 1,3-7,9-11) Klasik Gitar (3,12), Klavye (1,3-5,8-12)
Pino Palladino:
Bas
Ian Thomas: Davul

Robert Randolph: Pedallı Çalik Gitar (1(solo),11)
Angela McCluskey: Vokal (2,4)
Eric Clapton: Elektrik Gitar (3-7(4-7)solo)), Slide Gitar (3), Akustik Gitar (6), Klasik Gitar (8,10), Armoni Vokal (3,7,10)
Martin Pradler: Wurlitzer Piyano (2)
Marius DeVries: Klavye (3-4,7,10,12), Piyano (5,11)
Steve Winwood: Org (4,6-7
Bill Dillon: Guitorgan ve Gitar (4)
Rocco Deluca: Dobro Gitar (7)
Jim Keltner: Davul (7)
Trent Reznor: Atmosfer (8)
Tom Morello: Gitar (9-solo)
Eldad Guetta: Nefesliler (10)
Frank Marocco: Akordiyon (12)
Anne Marie Calhoun: Keman (12)
Tina Guo: Viyolonsel (12)
 
Dan Glover, Angelyna Boyd, Daryl Johnson, Rocco Deluca, Taylor Golsmith, Michelle John, Sharon White, Natalie Mendoza: Geri Vokal

Parçalar:

1. Straight Down the Line
2. When the Night Was Young
3. He Don't Live Here No More
4. The Right Mistake
5. This Is Where I Get Off

6.

Fear of Falling (Eric Clapton, Robbie Robertson)

7. She's Not Mine
8. Madame X (Eric Clapton)
9. Axman
10. Won't Be Back (Eric Clapton, Robbie Robertson)
11. How to Become Clairvoyant
12. Tango for Django (Robbie Robertson, Marius de Vries)

*Bestecisi belirtilmemiş parçalar: Robbie Robertson

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa