Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Jack Bruce & the Cuicoland Express
Live at the Milkyway
©2001 / 2011

Bu albümden ilk seçmelerin çalınacağı 15 Mart 2011 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Bu albümden 2. seçmelerin çalınacağı 29 Mart 2011 tarihli programın playlisti için tıklayın...

1943'de İskoçya'da doğmuş olan Bruce, babasının jazz aşkı sonucu olarak ilk etkilendiği müzisyenler olarak Louis Armstrong ve Fats Waller'dan söz eder. Daha çocuk yaşlarda iken çello ve bas çalmayı öğrenir. İskoçya Kraliyet Konservatuarında üç yıl okuduktan okulun müzik politikasından rahatsız olur ve bırakıp Avrupa'da bir süre gezinir. Profesyonel müzik kariyerine 1962'de Londra'da Alexis Korner Blues Incorporated'a katılarak başlar. Aynı grupta beraber çalıştığı Ginger Baker ile birlikte Graham Bond Organization'a geçer. Ardından da John Mayall'ın Bluesbreakers grubuna katılır ve burda da Eric Clapton ile beraber çalar. Manfred Mann grubuna geçer ve arkasından Eric Clapton ve Ginger Baker ile birlikte 1960'ların ünlü süpergrupu Cream'i kurarlar. Bruce, Cream zamanında yaptığı bestelerle blues-rock tiürünün öncüsü olur. Cream 1968'de dağılınca bir ara Larry Coryell ve Mitch Mitchell ile Jack Bruce & Friends grubunu kurar. Blues-rock'dan uzaklaşıp folk-rock çizgisinde solo albümler yapar.

1970-71'de Tony Willams Lifetime'da çalar ve 1972 de Leslie West ve Corky Laing'le birlikte bir süpergrup daha kurar. 1974'de Frank Zappa ile çalışır ve 1975'de Jack Bruce Band'i kurar. Bu grupta, Carla Bley, Mick Taylor, Billy Cobham, David Sancious, ve Clem Clempson zaman zaman yer aldılar. 1980'de Robin Trower ile birlikte BLT adında yine bir süpergrup kurdu. 1983'de Kip Hanrahan ile birlikte albümler çıkardı. 2001'de Kip Hanrahan'ın Kübalı vurmacılarını da dahil ettiği kendi grubunu kurdu. Bu grupta ayrıca Funkedelic grubunun orgçusu Bernie Worrell, gitarist Vernon Reid ve davulcu Robby Ameen de vardı. Grup aralarında More Jack Than God da bulunan başarılı albümler kaydetti. 2005'de Cream tekrar birleşti ve birlikte konserler verdiler. 2008'de Robin Trower ile birlite tekrar stüdyoya girip Seven Moons adlı albümü çıkardılar. 2010'da, Vernon Reid, John Medeski ve Cindy Blackman ile Tony Williams Lifetime Tribute Band'i kurdu ve 2011'e de sarkan turnelere çıktılar.

 

2011'de ayrıca 2001'de kurduğu Cuicoland Express adlı grubuyla Amsterdam'ın ünlü konser mekânı Melk Weg'de verdiği konserin kaydı iki CD'lik bir albüm olarak yayınlandı.


Müzisyenler:

Jack Bruce: Vokal, Bas, Piyano
Bernie Worrell:
Org
Vernon Reid: Gitar
Robby Ameen: Davul
El Negro Horacio Hernandez:
Davul
Richie Flores: Konga

Parçalar:

CD1
1. Surge (Bruce / Hanrahan)
2. Out into the Fields (Bruce / Brown / West / Laing)
3. 52nd Street (Bruce / Hanrahan)
4. Heartquake (Bruce / Brown)
5. This Anger's a Liar (Bruce / Hanrahan)

6.

Sunshine of Your Love (Bruce / Brown / Clapton)

7. Milonga (Bruce / Hanrahan)

CD2

8. Windowless Rooms (Bruce / Hanrahan)
9. Dark Heart (Bruce / Hanrahan)
10. White Room (Bruce / Brown)
11. We're Going Wrong / Poitician (Bruce / Bruce / Brown)
12. 52nd Street Encore (Bruce / Hanrahan)

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa