Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Tony Joe White
The Shine
©2010

 

Bu albümden seçmelerin çalınacağı 26 Ekim 2010 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Tony Joe White bestecilik yeteneğini A.B.D. ve Avrupa'da başarılı bir country ve rock kariyerine dönüştürdü. Louisiana eyaletinin Goodwill kentinde, 1943'de doğan White, kısmen Cherokee kızılderilisi. 60'ların ortalarında Texas'da çalıştıktan sonra 1968'de Nashville, Tennesee'ye yerleşti. 1969'da, Monument şirketinden yayınladığı ilk albümü Black & White'ın iki şarkısı listelere girdi. Bu albümden bazı parçalar Dusty Springfield ve Brook Benton tarafından yorumlandılar ve listelere girdiler.

1971'de Warner Brothers ile sözleşme yaptı ve Tony Joe White, The Train I'm On ve Homemade Ice Cream albümlerini çıkardı. Bu albümler pek başarılı olmasalar da bazı parçalar Elvis Presley ve Hank Williams, Jr. tarafından yorumlandılar. 1976'da 20th Century Fox'da Eyes adlı albümü yayınlayan White, dört yıl boyunca ortaslardan kayboldu. 1980'de Casablanca'dan The Real Thang, 1983'de de Columbia'dan Dangereous adlı albümleri çıkardı.

1989'da Tina Turner'ın Foreign Affair albümüne dört bestesi ve gitarıyla katıldı. 1990'da kendi etiketi Swamp'dan Closer to the Truth albümünü yayınladı ve Fransa'da Eric Clapton ve Joe Cocker ile turneye çıktı.

Bundan sonra sırasıyla, 1993'de Path of a Decent Groove, 1995'de Lake Placid Blues ve 1998'de One Hot July'ı yayınladı. Bu albümleri 2001'de The Beginning, 2004'de Heroines, 2006'da Live from Austin, Tx albümleri izledi. 2007'de diğer bir canlı albüm olan Take Home the Swamp'ı çıkardı.

Tony Joe White, 2000'lerde kayıtlar yapmaya ve konserler vermeye devam etti ama ayını zamanda kendi eski müziğine de eleştirel bir gözle baktı. The Shine, yumuşak ve temel bir yapım. Bestelerin hepsi ya kendinin ya da karısı Leann White ile ortak.

 

Müzisyenler
Tony Joe White: Gitar, Vokal, Armonika
Jack Bruno: Davul
George Hawkins: Bas
Tyson Rogers: Piyano, Org, Wurlitzer
John Catchings: Viyolonsel

Parçalar:

1. Season Man
2. Ain't Doing Nobody No Good (Tony Joe White, Leann White)
3. Paintings on the Mountain (Tony Joe White, Leann White)
4. Tell Me Why
5. All
6. Long Way from the River
7. Strange Night
8. Something to Soften the Blow (Tony Joe White, Leann White)
9. Roll Train Roll (Tony Joe White, Leann White)
10. A Place to Watch the Sun Go Down

* Bestecisi belirtilmemiş parçalar: Tony Joe White

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa