Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm


Dirty Side Down
©2010

 

Bu albümden seçmeler çaldığımız 1 Haziran 2010 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Widesprad Panic, Grateful Dead'in "yol savaşcıları" mirasını taşıyan neo-hippi jamband gruplarının en önemli lerinden biri. Caz ve blues desenleri taşıyan, sürekli turnede olan  bir "southern rock" grubu. Grubun tohumları 1982'de vokalist John Bell ve gitarist Michael Houser tarafından Athens, Georgia'daki okullarında atılmış. 1983'te basçı Dave Schools da ikiliye katılınca, Widespread Panic resmen doğmuş. 1986'daki ilk single'larından sonra davulcu Todd Nance, ve hemen arkasından vurmalıcı Domingo "Sunny" Ortiz ve John "JoJo" Hermann gruba katılmış. İlk albümleri Space Wrangler 1988'de küçük bir şirket olan Landslide etiketi ile çıkmış. Birkaç yıl sonra Capricorn'a geçmişler ve 1991'de Widespread Panic adlı albümlerini yayınlamışlar. Turneler ve albümler 2002'ye kadar devam etmiş.  Haziran 2002'deki bir turne sırasında pankreas kanseriyle savaşmakta olan lead gitarist Michael Houser ayrılmak zorunda kalmış. Turneyi George McConnell'ın gitarıyla tamamlamışlar. 10 Ağustos 2002'de Micheal Houser ölmüş ve grubun devam ermesini vasiyet etmiş.

George McConnell'in grubun daimi üyesi olmasıyla Nisan 2003'te Ball adındaki Houser'siz ilk albüm yayınlanmış. Bunu, 2004'de Night of Joy ve Über Cobra adlı konser albümleri ile Jackassolantern adlı stüdyo albümü ve 2006'da Earth to America albümü izlemiş. 2008 başlarında çıkan Free Somehow'da, Jimmy Herring, gitarda George McConnell yerine geçmiş

Widespread Panic, konserlerindeki heyecanlarını stüdyo albümlerinde de hep yansıtmaya çalışıyorlardı. Özellikle jamband dünyasında isim yaptıkça stüdyo albümü yapmayı hemen hemen tamamiyle unutmuş gibiydiler. Son iki albümlerinde, özellikle Jimmy Herring'in gruba katıldığı Free Somehow'da, bu sorunu yenmeye başladılar. 25 Mayıs 2010'da yayınlanan son albümleri Dirty Side Down'da, grubun konserde ve stüdyoda farklı kişilikleri olabileceğini nihayet hazmetmiş görünüyorlar. Gerek besteler gerek icra olarak, 10 yılı aşkın bir süredir yaptıkları en iyi stüdyo albümü olmuş.

 

Müzisyenler
John Bell:
Vokal ve Gitarlar
John Hermann: Klavyeler, Vokal
Jimmy Herring: Elektrik, Akustik ve Bariton Gitarlar
Dave Schools: Baslar
Todd Nance: Davul, Vokal
Domingo "Sunny" Ortiz: Vurmalılar

John Keane: Eşyapımcı, Pedallı Çelik Gitar (6,9-10), Akustik Gitar (4,6), Geri Vokal (1,3)
Anne Richmond Boston:
Vokal (4,10)
 

Parçalar:

1. Saint Ex
2. North (Jerry Joseph Pampoon)
3. Dirty Side Down
4. This Cruel Thing (Vic Chesnutt)
5. Visiting Day
6. Clinic Cynic
7. St. Louis
8. Shut Up and Drive
9. True to My Nature (Widespread Panic, Daniel Hutchens)
10. When You Coming Home
11. Jaded Tourist (Widespread Panic, Bill Elder)
12. Cotton Was King

* Bestecisi belirtilmemiş parçalar: Widespread Panic

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa