Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Phish
6/19/09 Verizon Wireless Music Center, Noblesville, IN
©2009

Bu konserden ilk bölümün çalınacağı 23 Haziran 2009 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Bu konserden 2. bölümün çalınacağı 7 Temmuz 2009 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Bu konserden son bölümün çalınacağı 14 Temmuz 2009 tarihli programın playlisti için tıklayın...

1983'de kurulan Phish, 1990'ların başlarında, Grateful Dead'den boşalan jamband tahtına oturdu. Her iki grubun da müziğe yaklaşımları benziyor. Folk, Jazz, country, bluegrass ve pop müziklerinden de yararlanan eklektik ve özgür formda bir rock'n'roll çalıyorlar. Tek farkları, Grateful Dead'in karışımında gelenksel folk ağırlığına karşın Phish'in karışımında jazz doğaçlamaların ağırlığı. İki grubun arasındaki diğer bir benzerlik ise, en iyi müziklerini, stüdyo albümlerinden ziyade, doğaçlamalarla bezenmiş canlı performanslarda icra etmeleri. Bu özellik, Grateful Dead gibi Phish'in de tüm konserleri izlemeye çalışan kült bir fanatikler topluluğuna sahip olmalarını sağladı. Phish, birlikte çalmayı bıraktıkları 2000 yılına kadar neo-hippie jam band akımının tartışmasız lideri oldu.

Grup, 1983'te, Vermont Üniversitesinde okumakta olan vokalist/gitarist Trey Anastasio, davulcu Jon Fishman ve gitarist Jeff Holdsworth tarafından kuruldu. Okulda astıkları bir ilana cevap veren Mike Gordon da grubun basçısı oldu. 1984'te okul dışında da konserler vermeye başladılar. 1985'de Goddard Kolejinin Bahar Festivaline katıldılar. Festivalin organizatörü Page McConnell, Phish'in sadık bir dinleyicisi oldu ve sonradan da gruba klavyeci olarak katıldı. Ardından Holdsworth ayrıldı.

1988'de ilk albümleri Junta kaydedildi ve sadece kaset olarak konserlerinde satıldı. 1989'da ikinci albümleri Lawn Boy'u kaydettiler, ama albüm ancak 1990 sonbaharında, sonradan anlaşma imzaladıkları bağımsız etiket Absolute A-Go-Go tarafından yayınlandı. 1991'de üçüncü albümleri A Picture of Nectar'ı kaydettiler. 1991 Ağustos'unda Absolute A-Go-Go iflas etti. Phish bu kez Elektra ile anlaştı ve bu şirket A Picture of Nectar ile birlikte daha önce piyasaya çıkamayan ilk albümleri Junta'yı çıkardı ve Lawn Boy'u tekrar çıkardı. Dördüncü albümleri Rift 1993'te çıktı. 1994'de çıkan Hoist, eski albümlerden daha iyi sattı ve albümden bir video klip MTV'de yayınlandı. 1995'de yayınlanan çift-CD'lik konser albümü A Live One, Phish'in canlı performans yeteneğini bir örneği oldu.

1996'da altıncı albümleri Billy Breathes, 1996'da ikinci konser albümleri Slip, Stitch & Pass çıktı. 1998'de stüdyo albümü Story of The Ghost, 1999'da ise altı disklik konser albümü Hampton Comes Alive yayınlandı. 2000'de Farmhouse çıktı ve grup geçici olarak dağıldı. Elemenlar solo projeler ile uğraştılar.

2002 yazında sürpriz olarak tekrar birleşip stüdyoya giren grup, Round Room adlı albüm, iki yıl sonra da, 15 Haziran 2004'de Undermind yayınlandı. Bu albümden sonra dağılan grubun elemanları solo çalışmalar yaptılar.

  

Phish, 2009 yazında bir turne için tekrar birleşti. Dinleyeceğimiz konser bu turne kapsamındaki 19 Haziran 2009 tarihli performansları. Söylentilere göre, Temmuz sonunda çıkacak olan 12. stüdyo albümleri için kayıtlara başlamışlar.


Müzisyenler:

Trey Anastasio: Gitarlar, Vokal
Jonathan Fishman: Davul, Vokal
Mike Gordon: Bas, Vokal
Page McConnell: Klavyeler, Vokal


 Parçalar:

Set 1

1. Backwards Down the Number Line (Yeni)
2. AC/DC Bag (Mike Gordon)
3. Limb By Limb (Trey Anastasio, Jonathan Fishman, Herman, Scott) 
4. The Moma Dance (Mike Gordon)
5. Water in the Sky (Trey Anastasio, Tom Marshall)
6. Split Open and Melt (Trey Anastasio)
7. Lawn Boy (Trey Anastasio, Tom Marshall)
8. The Wedge (Trey Anastasio, Tom Marshall)
9. Stealing Time From the Faulty Plan (Yeni)
10. The Connection (Trey Anastasio, Tom Marshall)
11. Ocelot (Yeni)
12. Fluffhead (Trey Anastasio, Pollak)

Set 2

13. A Song I Heard The Ocean Sing (Trey Anastasio, Tom Marshall)
14. Drowned (Pete Townshend)
15. Noblesville Jam (Yeni)
16. Twist (Tom Marshall)
17. Let Me Lie (Trey Anastasio, Tom Marshall)
18. Tweezer (Phish)
19. 2001 (Eumir Deodato)
20. Suzy Greenberg (Trey Anastasio, Pollak)
21. Possum (Phish)

Encore

22. Sleeping Monkey (Trey Anastasio, Tom Marshall)
23. Tweezer Reprise (Phish)

*Yanında "Yeni" yazan parçaların bestecileri henüz belli değil

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa