Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

J.J. Cale
Roll On
©2009

Bu albümün çalınacağı 28 Nisan 2009 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Asıl adı John W. Cale olan J.J. Cale  5 Aralık, 1938'de, Oklahoma City, Oklahoma'da doğdu. Amerikalı, Grammy ödüllü bir şarkıcı/şarkıyazar ve müzisyendir. Eric Clapton'ın kaydedip ünlü ettiği "After Midnight" and "Cocaine" parçalarının bestecisi olduğu gibi Lynyrd Skynyrd'ın hitleri olan "Call Me the Breeze" and " I Got the Same Old Blues", onun kaleminden çıkmıştır. 

Cale, Tulsa tınısının öncülerinden biridir ve blues, rockabilly, country, and jazz etkileri harmanından oluşan bir tarzı vardır. Cale'in kişisel tarzı, "Shuffle" türü ritimler, basit akor değişimleri, iddiasız vokal ve zeki, keskin güfteleri nedenleriyle genelde "laid back" (rahat, tasasız) olarak tanımlanır. Cale, aynı zamanda belirgin ve nevi şahsına münhasır bir gitar stiline sahiptir. Kayıtları da kendi yalın ve laid-back felsefesini yansıtır. Sadedirler ve çoğunlukla tek başına kaydeder. Konserlerde grubu ile birlikte doğaçlamalar ile şarkıları uzun ve daha karmaşık yorumlar. 

Cale "yıldızlık" kavramından, uzun turnelerden, ve sürekli albüm kaydetmeye karşıdır ve o sayade 35 yıldır, mutlu ve mütevazi bir kült sanatçı kimliğini korumayı becerebilmiştir.

2004'de çıkardığı To Tulsa and Back albümü, Eric Clapton'ın Crossroads Guitar Festivalindeki performansı ve 2006'da çıkardığı belgesel filim To Tulsa and Back: On Tour with J.J. Cale sayesinde eserleri ve besteleri artık daha geniş bir kitleye hitap ediyor. Bu ana akım yaklaşımı, 2006'da Eric Clapton'la çıkardığı ve "En İyi Çağdaş Blues Albümü" ve Grammy ödüller aidığı The Road to Escondido albümü ile devam etmiştir. 

J.J. Cale, 24 Şubat 2009'da 26. albümü Roll On'u yayınladı. Cale, albümdeki dört parça dışındaki diğer parçalardaki tüm enstrümanları kendi çalıyor.
 

Müzisyenler:

J. J. Cale - vokal ve aşağıda belirtilenler dışındaki tüm çalgılar

David Teegarden Davul: 1
David Chapman Bas: 1
Christine Lakeland Acoustic Guitar: 1, 9, 10, 11
Jim Karstein Davul: 9, 10
Walt Richmond Piyano: 9, 10
Bill Raffensperger Bas: 9, 10
Rocky Frisco Klavye: 10
Shelby Eicher Mandolin: 10
Jim Markham Armonika : 10
Don White Gitar: 10
Jim Keltner Davul: 11
Mark Leonard Bas: 11
Glen Dee Piyano: 11
Eric Clapton Gitar: 11
Steve Ripley Akustik Gitar: 11
John "Juke" Logan Armonika: 11
 


Parçalar:

1. Who Knew
2. Former Me
3. Where the Sun Don't Shine
4. Down to Memphis
5. Strange Days
6. Cherry Street
7. Fonda-Lina
8. Leaving in the Morning
9. Oh Mary
10. Old Friend
11. Roll On
12. Bring Down the Curtain

*Tüm Besteler: J.J. Cale

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa