Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Neil Young
Fork in the Road
©2009

Bu albümün çalınacağı 21 Nisan 2009 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Neil Young, 12 Kasım 1945'de Toronto, Kanada'da doğdu. Üretkenliği ve derinliği açısından Bob Dylan ile kıyaslanan Neil Young, 60'ların sonlarından 90'ların sonlarına kadar devamlı, besteledi, kaydetti ve çaldı. Ayrıca, sürekli olarak yeni ve farklı müzik tarzlarında deneyler yaptı. Asıl ve en usta olduğu yumuşak-rock ve country-rock tarzları dışında, rockabilly, blues, grunge-rock ve hatta elektronik tarzlarda çalışmaları vardır. 

Steve Stills ile, 1966'da kurduğu Buffalo Springfield grubu ile ün kazandı. Bu grup çok başarılı olmasına rağmen, iki liderli her grup gibi kısa ömürlü oldu. 1968'den itibaren solo çalışmaya başlayan Neil Young, 1970'de yine kısa ömürlü bir süper grup olan Crosby, Stills, Nash & Young ile de kayıtlar yaptı ve konserler verdi. Dünya çapında ün kazanmasını sağlayan bu grup la yolları, zaman zaman tekrar kesişti (1976'da Steve Stills ile düet albüm "Long May You Run", C, S, N & Y olarak 1988'de  "American Dream" ve 1999'da "Looking Forward"). 

Solo kariyerinde ise  Crazy Horse, The Stray Gators, The Blue Notes, The Shocking Pinks ile çalıştı ve Sonic Youth ve Pearl Jam ile kayıtlar yaptı.

Neil Young

7 Nisan 2009'da yayınlanmış olan Fork in the Road  albümü, Neil Young'ın eski tip büyük Amerikan arabalarına duyduğu özleme odaklanmış. Ancak Neil Young, bu albümle hemen hemen eşzamanlı olarak 1959 model Lincoln Continental arabasına bir elektrikli motor tatktırmış ve "Lincvolt" adını verdiği bu çevre dostu prototip otomobille uzun bir yolculuğa çıkmış. Albüm, tipik Neil Young tarzı olarak, prodüksiyon inceliklerine pek tenezzül etmeden, canlı gibi kaydedilmiş.
 

Müzisyenler:

Neil Young: Elektrik ve Akustik Gitarlar, Piyano, Vokal
Ben Keith: Elektrik Gitar, Hammond B-3 Org, Pedallı Çelik Gitar, Vokal
Anthony Crawford:
Elektrik ve Akustik Gitarlar, Piyano, Hammond B3 Org, Vokal
Pegi Young: Vibrafon, Akustik Gitar, Vokal
Rick Rosas: Bas
Chad Cromwell: Davul

Parçalar:

1. When Worlds Collide
2. Fuel Line
3. Just Singing a Song
4. Johnny Magic
5. Cough Up the Bucks
6. Get Behind the Wheel
7. Off the Road
8. Hit the Road
9. Light a Candle
10. Fork in the Road

*Tüm Besteler: Neil Young

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa