Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Widespread Panic
Earth to America
©2006

 

Bu albümden seçmeler çaldığımız 18 Temmuz 2006 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Widesprad Panic, Grateful Dead'in "yol savaşcıları" mirasını taşıyan neo-hippi jamband gruplarının en önemli lerinden biri. Caz ve blues desenleri taşıyan, sürekli turnede olan  bir "southern rock" grubu. Grubun tohumları 1982'de vokalist John Bell ve gitarist Michael Houser tarafından Athens, Georgia'daki okullarında atılmış. 1983'te basçı Dave Schools da ikiliye katılınca, Widespread Panic resmen doğmuş. 1986'daki ilk single'larından sonra davulcu Todd Nance, ve hemen arkasından vurmalıcı Domingo "Sunny" Ortiz ve John "JoJo" Hermann gruba katılmış. İlk albümleri Space Wrangler 1988'de küçük bir şirket olan Landslide etiketi ile çıkmış. Birkaç yıl sonra Capricorn'a geçmişler ve 1991'de Widespread Panic adlı albümlerini yayınlamışlar. Turneler ve albümler 2002'ye kadar devam etmiş.  Haziran 2002'deki bir turne sırasında pankreas kanseriyle savaşmakta olan lead gitarist Michael Houser ayrılmak zorunda kalmış. Turneyi George McConnell'ın gitarıyla tamamlamışlar. 10 Ağustos 2002'de Micheal Houser ölmüş ve grubun devam ermesini vasiyet etmiş.

George McConnell'in grubun daimi üyesi olmasıyla Nisan 2003'te Ball adındaki Houser'siz ilk albüm yayınlanmış ve çalışmalar devam etmiş.

Widespread Panic'in albümleri genelde doğaçlama ağırlıklı olduklarından belli bir stil ve düzen taşımazlar. 13 Haziran 2006'da çıkardıları Earth to America diğerlerinden biraz farklı. Bu albümde besteler ve düzenleme ön plana çıkmış.

 

Müzisyenler
John Bell:
Vokal ve Gitarlar
George McConnell:
Gitarlar, Vokal
John Hermann: Klavyeler, Vokal
Dave Schools: Baslar, Vokal
Todd Nance: Davul
Domingo "Sunny" Ortiz: Vurmalılar

The Compass Point Horns: Nefesliler 2,5,10
The Phuket Chamber Orchestra: Yaylılar 1,9
 

Parçalar:

1. Second Skin (Widespread Panic, Jerry Joseph)
2. Goodpeople 
3. From The Cradle (Widespread Panic, William Tonks)
4. Solid Rock (Bob Dylan)
5. Time Zones (Widespread Panic, Jerry Joseph)
6. When The Clowns Come Home
7. Ribs and Whiskey
8. Crazy
9. You Should Be Glad
10. May Your Glass Be Filled

* Bestecisi belirtilmemiş parçalar: Widespread Panic

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa