Haftanın  Grubu

 Uchmush Albüm

Tom Waits

"Tom         Waits... Bahadır'a Göre" Özel Programın 2/11/04 Playlisti için         tıklayın...

"Tom         Waits... Bahadır'a Göre" Özel Programın 9/11/04 Playlisti için         tıklayın...

"Tom         Waits... Bahadır'a Göre" Özel Programın 16/11/04 Playlisti         için tıklayın...

"Tom         Waits... Bahadır'a Göre" Özel Programın 23/11/04 Playlisti         için tıklayın...

"Tom         Waits... Bahadır'a Göre" Özel Programın 30/11/04 Playlisti         için tıklayın...

"Tom         Waits... Bahadır'a Göre" Özel Programın 07/12/04 Playlisti         için tıklayın...


Thomas Alan Waits 7 Aralık 1949'da Pomona, California'da doğdu. Anne ve babası öğretmendiler ve Tom 10 yaşındayken boşandılar.

Tom, erken yaşta müzikle ilgilenmeye ve odasının duvarlarına Bob Dylan'ın şarkı sözlerini yapıştırmaya başladı. Bir komşusunun evindeki piyano ile kendine kendine piyano öğrendi. Arkasından gitar çalmaya başladı.

1972 yılında San Diego'daki The Heritage salonunda kapıcı olarak çalışırken, zaman zaman aralarda sahneye çıkıp küçük gösteriler yapıyordu. Bu gösterilerden birinde Herb Cohen'in dikkatini çekti ve Cohen sayesinde daha ancak 22 yaşındayken Asylum plâk şirketi ile sözleşme imzaladı..

Turnelere çıktı ve Charlie Rich, Billy Preston, John Hammond ve Frank Zappa gibi müzisyenklerden önce sahne aldı. Tom Waits, bu dönemde şarkılarında sözettiği yaşam tarzını yaşamaya çalıştı. Fakat kısa bir zaman sonra bu yaşam tarzının yürümeyeceğini anladı. O sırada hayatında iki olumlu gelişme oldu. Birincisi Francis Ford Coppola ve Zoetrope ile birlikte çalışmak oldu. Hemen tüm hikayenin müzikle anlatıldığı "One From The Heart" filmi için müzik yazması gerekti. Zoetrope ile çalışmanın getirdiği ikinci olumlu gelişme ise Kathleen Brennan ile tanışması oldu. Ağustos 1980'de evlendiler. Kathleen, Tom Waits'in müziğinin arkasında önemli bir güç oldu ve beraber yazmaya başladılar.

1983'de yaptığı Swordfishtrombones albümü Asylum şirketi yönetimi tarafından biraz fazla uçuk bulununca bu albümü de alıp Island Records'a geçti. Müzik kariyerinde de bir değişim başlamıştı böylece. Lirikleri daha da karardı ve daha önceki folk ve caz kökleri genişleyip garip entstrümasyonlar kullanmaya başladı. Bu yeni stili ana akım radyo istatsyonlarında pek çalınmadı ama bu Tom Waits hayranlarının artmasını engelleyemedi.

 Sayfa Başına Dön

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa