Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Bill Frisell
Unspeakable
©2004

Bu albümden seçmelerin çalınacağı 14 Eylül 2004 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Bir jazz müzisyenin en önemli ayırıcı özelliği, enstrümanının ses rengidir. Bir saksafoncunun çalgısından çıkarabileceği ses tonları hemen hemen sınırsızdır. Bu yüzden de bu geniş spektrumdan, ilginç ve ayırıcı özelliği yakalamış bir çok ünlü jazz saksofoncusu ve trompetçisi vardır. Ancak gitaristler için durum böyle değildir. Gitarın üstünde böyle bir kontrol olanağı yoktur. Bu yüzden de (çoğu jazz püristlerinin aşağıladığı bir yöntem olan) gitar'dan çıkan sesin elektronik olarak işlenmesi ve genişletmesi de söz konusu değilse, tüm jazz gitaristlerin amplifikatörlerinden çıkan sesin pek farkı yoktur.

Bill Frisell, bir istisna olarak görülebilir, çünkü gitarınından, bir saksofon kadar, farklı renklerde sesler çıkarabilmektedir. Belki de bunda, küçükken klarnet çalmış olmasının da etkisi olabilir. Frisell'in Gitaresk'e konuk olmasının diğer bir nedeni de, tipik bir jazz gitaristi olmayışı ve müziğinde rock, country, bluegrass gibi birçok farklı türü kaynaştırmasıdır.

1951'de Baltimore, Maryland'da doğmuş olan Bill Frisell, çocukluğunu Denver, Colorado'da geçirdi. 10 yaşındayken klarnet çalmaya başladı Bir kaç yıl içinde de sadece eğlenmek için gitar çalmayı öğrendi, ama klarneti de bırakmadı. Rock ve R&B klüplerde gitar çalmaya başladı. Wes Montgomery'yi dinleyince jazz gitara merak sardı. Northern Colorado Üniversitesine kısa bir süre devam ettikten sonra 1971'de Boston'daki Berklee Müzik Okuluna başladı. Pat Metheny ile aynı sınıfta okudu.

1970'lerin ortalarında, saf bebop'dan ayrılıp, fusion'a merak sardı. Esnek saplı bir giitar geliştirdi ve sinyal işlemcileri ile de destekleyip, hiçbir gitaristin elde edemeyeceği tınılara ulaşabildi. 1970'lerin sonlarında, Belçika'da ECM şireketinin kurucusu Manfred Eicher ile tanıştı, ve ECM ile çalışmaya başladı. 1980'lerde New York'a yerleşti ve jazz ve jazz dışında bir çok ünlü müzisyenlerle çalıştı. Buster Keaton'un sessiz sinema dönemi filmlerine müzik yazdı.

  

Frisell'in son albümü Unspeakable'ın yapımcısı, albüme turntable ve sample'larla aktif katkıda bulunan Hal Willner. Parçaların çoğunda yer alan yaylılar ise değişik bir tat ekliyorlar. Frisell'i bu kez kendisinden bile farklı bir çizgide buluyoruz.


Müzisyenler:

Bill Frisell: Gitarlar
Hal Willner: Turntable, Sample'lar
Tony Scherr: Bas, Gitar
Kenny Wollesen: Davul
Don Alias: Vurmalılar
Steven Bernstein: Trompet
Briggan Krauss: Bariton Saksofon
Curtis Fowlkes: Trombon
Adam Dorn: Synthesiser

858 Yaylı Grubu:
Jonny Scheinman: Keman
Eyvind Kang: Viyola
Hank Roberts: Çello


 Parçalar:

1. 1968
2. White Fang (Frisell / Willner)
3. Sundust (Willner) 
4. Del Close (Frisell / Willner / Liljestrand)
5. Gregory C (Frisell / Willner)
6. Stringbean  (Frisell / Willner / Liljestrand)
7. Hymn for Ginsberg
8. Alias (Frisell / Willner / Liljestrand)
9. Who Was That Girl? (Frisell / Willner / Liljestrand / Bernstein / Walter)
10. D. Sharpe
11. Fields of Alfalfa (Willner / Sieben)
12. Tony (Frisell / Scherr / Wollesen)
13. Old Sugar Bear (Willner / Liljestrand / Grant)
14. Goodbye Goodbye Goodbye (Frisell / Willner / Lasry)

*Bestecisi belirlenmemiş parçalar: Bill Frisell

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa