Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Phish
Undermind
©2004

Bu albümden ilk seçmelerin çalınacağı 27 Temmuz 2004 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Bu albümden son seçmelerin çalınacağı 3 Ağustos 2004 tarihli programın playlisti için tıklayın...

1983'de kurulan Phish, 1990'ların başlarında, Grateful Dead'den boşalan jamband tahtına oturdu. Her iki grubun da müziğe yaklaşımları benziyor. Folk, Jazz, country, bluegrass ve pop müziklerinden de yararlanan eklektik ve özgür formda bir rock'n'roll çalıyorlar. Tek farkları, Grateful Dead'in karışımında gelenksel folk ağırlığına karşın Phish'in karışımında jazz doğaçlamaların ağırlığı. İki grubun arasındaki diğer bir benzerlik ise, en iyi müziklerini, stüdyo albümlerinden ziyade, doğaçlamalarla bezenmiş canlı performanslarda icra etmeleri. Bu özellik, Grateful Dead gibi Phish'in de tüm konserleri izlemeye çalışan kült bir fanatikler topluluğuna sahip olmalarını sağladı. Phish, birlikte çalmayı bıraktıkları 2000 yılına kadar neo-hippie jam band akımının tartışmasız lideri oldu.

Grup, 1983'te, Vermont Üniversitesinde okumakta olan vokalist/gitarist Trey Anastasio, davulcu Jon Fishman ve gitarist Jeff Holdsworth tarafından kuruldu. Okulda astıkları bir ilana cevap veren Mike Gordon da grubun basçısı oldu. 1984'te okul dışında da konserler vermeye başladılar. 1985'de Goddard Kolejinin Bahar Festivaline katıldılar. Festivalin organizatörü Page McConnell, Phish'in sadık bir dinleyicisi oldu ve sonradan da gruba klavyeci olarak katıldı. Ardından Holdsworth ayrıldı.

1988'de ilk albümleri Junta kaydedildi ve sadece kaset olarak konserlerinde satıldı. 1989'da ikinci albümleri Lawn Boy'u kaydettiler, ama albüm ancak 1990 sonbaharında, sonradan anlaşma imzaladıkları bağımsız etiket Absolute A-Go-Go tarafından yayınlandı. 1991'de üçüncü albümleri A Picture of Nectar'ı kaydettiler. 1991 Ağustos'unda Absolute A-Go-Go iflas etti. Phish bu kez Elektra ile anlaştı ve bu şirket A Picture of Nectar ile birlikte daha önce piyasaya çıkamayan ilk albümleri Junta'yı çıkardı ve Lawn Boy'u tekrar çıkardı. Dördüncü albümleri Rift 1993'te çıktı. 1994'de çıkan Hoist, eski albümlerden daha iyi sattı ve albümden bir video klip MTV'de yayınlandı. 1995'de yayınlanan çift-CD'lik konser albümü A Live One, Phish'in canlı performans yeteneğini bir örneği oldu.

1996'da altıncı albümleri Billy Breathes, 1996'da ikinci konser albümleri Slip, Stitch & Pass çıktı. 1998'de stüdyo albümü Story of The Ghost, 1999'da ise altı disklik konser albümü Hampton Comes Alive yayınlandı. 2000'de Farmhouse çıktı ve grup geçici olarak dağıldı. Elemenlar solo projeler ile uğraştılar.

2002 yazında sürpriz olarak tekrar birleşip stüdyoya giren grup, Round Room adlı albüm, iki yıl sonra da, 15 Haziran 2004'de Undermind yayınlandı.

  

Undermind, Phish’in en heyecan veren albümü olmasa da en tutarlı albümü denebilir. Grup elemanlarını müzik yeteneklerinin doruğundalar. Resmi bir açıklama yapılmadı ama grup üyeleri bu albümün son albümleri olacağını çeşitli basın toplantılarında ifade ettiler.


Müzisyenler:

Trey Anastasio: Gitarlar, Vokal
Jon Fishman: Davul, Vokal
Mike Gordon: Bas, Vokal
Page McConnell: Klavyeler, Vokal


 Parçalar:

1. Scents And Subtle Sounds (Intro) (Anastasio / Marshall / Herman)
2. Undermind (Anastasio / Marshall / Herman)
3. The Connection 
4. A Song I Heard The Ocean Sing
5. Army Of One (McConnell)
6. Crowd Control 
7. Maggie's Revenge (Anastasio / Fishman / Gordon / McConnell)
8. Nothing
9. Two Versions of Me
10. Access Me (Gordon)
11. Scents And Subtle Sounds (Anastasio / Marshall / Herman)
12. Tomorrow's Song (Fishman)
13. Secret Smile
14. Grind

*Bestecisi belirlenmemiş parçalar: Anastasio / Marshall

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa