Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Vanilla Fudge
The Return
©2002

Bu albümden seçmelerin çalındığı programın playlisti için tıklayın.

Vanilla Fudge grubu psychedelic rock müziğini, daha sonraların heavy metal rock'u ile birleştiren bağlantıların biri idi. Grup, kendi bestelerinden çok, zamanın çağdaş pop şarkılarını uçurup, güçlü, ağır ve psychedelic boyutlara getirmesi ile ünlendi.

1965'de Electric Pigeons adı ile kurulmuş olan grubun ilk üyeleri orgçu Mark Stein, basçı Tim Bogert ve davulcu Joey Brannon idi. Sonradan gitarist Vince Martell'in de katıldığı grubun adı Pigeons olarak değiştirildi. Günün şarkılarından yaptıkları cover'lar karmaşıklaştıkça, gruba, Joey Brannon yerine daha usta bir davulcu olan Carmine Appice katıldı. Grup, The Supremes'in You Keep Me Hangin' On yorumu ile yapımcı George "Shadow" Morton'un dikkatini çekti. Morton, grubun Atco etiketi ile bir kontrat sağlamayı başardı, ancak Atco grubun adının değişmesini şart koştu. Ve grubun adı en sevdikleri dondurma olan "Vanilla Fudge" oldu.

Grup, kendi adlarını taşıyan ilk albümünü yayınladıktan sonra, 1968'de Steve Miller Band ile ünlü Fillmore East'te sahne aldı. Ed Sullivan Show'da da boy gösterdiken sonra, ikinci albüm olan The Beat Goes On yayınlandı. Top 20'ye giran bu albümü, Renaissance, aynı başarı ile izledi. Vanilla Fudge, Jimi Hendrix, Cream ve Led Zeppelin gibi süper gruplarla turnelere çıkmaya başladı.

1969'da yapımcı Morton'suz ilk albümleri olan Near The Beginning yayınlandı. Bir Avrupa turnesinden sonra, Rock & Roll adlı albüm yayınlandı ve 1970'lerin başında grup dağıldı. Carmine Appice ve Tim Bogert önce Cactus adlı hard rock grubunu kurdular ve arkasından Jeff Beck ile birlikte kısa ömürlü süper grup Beck, Bogert & Appice kuruldu.

1984'de tekrar birleşmeyi deneyen grup Mystery albümünü çkardı ve ondan sonra bu birleşme denemeleri zaman zaman tekrarlandı.

En hareketli dönemlerinde sadece 3 yıl bereber kalabilen bu efsanevi grup, 2002'de ufak bir personel değişikliği ile tekrar birleşti. Orgçu Mark Stein'ın yerine Bill Pascali geçti. 
Vanilla Fudge, bu albümde klasik tınılarını güncelleştirerek eski parçalarını baştan yaptılar. Ayrıca, albümde *NSync ve Backstreet Boys parçalarının kendi stilleri ile cover'layarak sürprizin boyutunu genişlettiler. 

 


Müzisyenler

Carmine Appice:
Davul, Vokal
Tim Bogert: Bas, Vokal
Vince Martell: Gitar, Vokal
Bill Pascali: Org, Vokal

Parçalar:

1. Ain't That Peculiar (Marvin Gaye) 
2. You Keep Me Hangin' On (The Supremes) 
3. Tearin' Up My Heart (*NSynch) 
4. Shotgun (Junior Walker) 
5. People Get Ready (Curtis Mayfield)
6. Take Me For A Little While (Patti Labelle)
7.

Good Good Livin' (Vanilla Fudge)

8. I Want It That Way (Backstreet Boys) 
9. Need Love (Vanilla Fudge)
10. Eleanor Rigby (Lennon/McCartney)
11. She's Not There (Rod Argent)
12. Season of The Witch (Donovan)

 

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa