Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Yardbirds
Birdland
©2003

Bu albümden ilk seçmelerin çalındığı programın playlisti için tıklayın.

Bu albümden son seçmelerin çalındığı programın playlisti için tıklayın.

Yardbirds, çoğunluk tarafından İngiltere'nin en ünlü üç gitaristi, Eric Clapton, Jeff Beck ve Jimmy Page'in başlangıç noktası olarak bilinir. Bu üçünün grubun tınısı üzerindeki etkileri yadsınamaz, ancak, kadrosu pek kalıcı olmasa da, Yardbirds her zaman bir "birim" idi. 60'ların en önemli rock gruplarından biriydi. R&B ve blues cover'larıyla çıktıkları müzikal yolculuk zamanla deneysel ve "psychedelic" bir boyut kazandı. Modern rock gitarının sürekli kullandığı feedback, distortion ve amplification tekniklerinin temelleri bu grup zamanında Clapton, Beck ve Page tarafından atıldı.

Londra'nın varoşlarından doğmuş The Metropolitan Blues Quartet'in, 1963'de Yardbirds adını alarak rock müziğinin akşını etkileyecek bir grup olacağını kimse tahmin edemezdi. İlk kadroda Keith Relf (vokal), Paul Samwell-Smith (bas), Chris Dreja (ritim gitar), Jim McCarty (davul) ve Antony Topham (lead gitar) vardı. Topham çok kısa bir sürede yerini, Keith Relf'in okul arkadaşı Eric Clapton'a bıraktı. İlk kayıtları Chicago blues türünün ünlü ustası Sonny Boy Williams'ın arkasında çaldıklarında yapıldı. İngiltere'de iki single çıkarttıktan sonra blues'dan biraz uzaklaştılar ve sonradan 10cc grubunu kuracak olan Graham Gouldman'ın For Your Love adlı bestesi ile ilk hitlerine ulaştılar. Ancak, blues'dan uzaklaşma eğilimleri Eric Clapton'ın, 1965'in başlarında gruptan ayrılmasına neden oldu. Lead gitarist konumu ilk Jimmy Page'e teklif edildi fakat o gelemeyeceğini ve kendi yerine Jeff Beck'in alınmasını önerdi.

Jeff Beck grupta 18 ay çaldı ve, grubun blues'dan uzaklaşmasını deneysellik için bir fırsat olarak gördü. Gitarı ile fuzz amplification tekniğini geliştirdi ve Yardbirds müziğine bir Orta Doğu tınısı ekledi. Yine bir Gouldman bestesi olan Heart Full of Soul'da önce sitar çalmayı denedi, sonra da o sesleri gitarı ile çıkartarak bir hit single daha çıkarmalarını sağladı. 1965'in sonlarında yine Gouldman'ın Evil-Hearted You adlı bestesi bir hit daha getirdi.

Grubun kendi bestesi olan Still I'm Sad ve bir Bo Diddley klasiği I'm A Man'in ilginç yorumu grubu ABD'de bile üne taşıdı. Ardından, yine grubun kendi bestesi Shapes of Things tarihin ilk psychedelic rock klasiklerinden sayılır. Üretimleri ve bestecilikleri pek tutarlı olmayan grup, 1966'da tümü kendi bestelerinden oluşan, Roger The Engineer adlı ilk (ve tek) stüdyo albümünü yaptılar. 1966'nın ortalarında basçı Samwell-Smith ayrıldı. Yerine stüdyo müzisyenliğinden sıkılmış olan Jimmy Page geçti. Page'in solo gitarda daha yararlı olacağı anlaşılınca, Chris Dreja ritim gitardan bas gitara döndü ve Page ve Beck lead gitar görevini paylaştılar. Bu muhteşem kadro bir rüya gibiydi ve aynen bir rüya kadar kısa sürdü. Bu kadronun yaptığı Happenings Ten Years Time Ago belki de psychedelic rock'un zirvesi idi. Ayrıca, son olarak Michaelangelo Antonioni'nin ünlü Blow Up filminde de görüldüler ve çaldılar. 1966 sonlarında Jeff Beck gruptan ayrıldı ve Jeff Beck Group'u kurdu. Bir dörtlü olarak kalan grup, yapımcıları Mickie Most'un zorlaması ile pop single'lar çıkarmaya başladılar. Buna rağmen, özellikle ABD'de başarılı konserler vermeye devam ettiler. 1971'de Page, Led Zeppelin'e katıldı ve Relf ve McCarty Renaissance'ı kurdular.

Yardbirds, 35 yıl'dan sonra tekrar bir albüm çıkartarak bir rekor kırdı. Projenin başında kurucu elemanlar Chris Dreja ve Jim McCarty var. Lead gitarda Dr. Feelgood'dan tanıdığımız Gypie Mayo, sesi Keith Relf'e ço benzeyen basçı John Idan ve armonikacı Alan Glen grubu tamamlıyor. Albümün bir çok parçasında ünlü gitaristler konuk olmuş; bunlardan biri de grubun eski üyesi Jeff Beck. Albümde, 8 klasik beste yorumu, 7 de yeni parça var.


Müzisyenler

Jim McCarty:
Davul, Vurmalılar
Chris Dreja: Ritim Gitar, Vurmalılar
Gypie Mayo: Lead ve Ritim Gitarlar
John Idan: Vokal, Bas ve Ritim Gitarlar
Alan Glen: Armonika

Konuklar:
Jeff "Skunk" Baxter:
Gitar (3)
John Rzeznik:
Vokal (4)
Joe Satriani: Gitar (6)
Steve Vai: Gitar (8)
Jeff Beck: Gitar (9)
Slash: Gitar (10)
Brian May: Gitar (11)
Steve Lukather: Gitar (14)
Martin Ditchum: Vurmalılar (1,2,4,5,7,10,12,13,15)
Simon McCarty: Vurmalılar (9)

 

Parçalar:

1. I'm Not Talking (Mose Allison) 
2. Crying Out For Love (James McCarty) 
3. The Nazz Are Blue (Dreja, Relf, McCarty, Beck, Samwell-Smith) 
4. For Your Love (Graham Gouldman)) 
5. Please Don't Tell Me 'Bout The News (James McCarty)
6. Train Kept A-Rolllin' (Bradshaw, Mann, Kay)
7. Mr. Saboteur (James McCarty)
8. Shapes of Things (Relf, McCarty, Samwell-Smith) 
9. My Blind Life (Chris Dreja)
10. Over, Under, Sideways, Down (Dreja, Relf, McCarty, Beck, Samwell-Smith)
11. Mr. You're A Better Man Than I (Hugg, Hugg))
12. Mystery of Being (James McCarty)
13. Dream Within A Dream (James McCarty)
14. Happenings Ten Years Time Ago (Relf, McCarty, Beck, Page)
15. An Original Man - A Song For Keith (Dreja, McCarty, Idan, Mayo)

 

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa