Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Allman Brothers Band
Hittin' The Note
©2003

Bu albümden ilk seçmelerin çalınacağı 22 Nisan 2003 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Bu albümden son seçmelerin çalınacağı 29 Nisan 2003 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Allman Brothers Band, 1969'da kuruldu ve tarihleri, zafer, trajedi, çözülme, tekrar oluşma hikayeleri ile bezenmiştir. 1970'lerin ortalarına kadar, Allman Brothers Band , rock müziğini tanımını ve sınırlarını baştan saptayan Amerika'nın en etkili rock grubu oldu. Grup, blues, country, jazz ve hatta klasik müziği karışımı ve özellikle sahnedeki uzun doğaçlamaları ile, canlı müziğin standartlarını değiştirdi.

Allman Brothers Band'in kurucuları Duane Allman (gitar, 1946-1971), Gregg Allman (org ve vokal, 1947), Richard "Dickey" Betts (gitar,1943), Berry Oakley (bas, 1948-1972), Butch Trucks (davul, 1947) ve Jaimoe Johanny Johanson (davul, 1944) tarafından kuruldu. 1969'da çıkardıkları ilk albüm, İngiliz türü blues-rock müziğinden oluşuyordu. 1970'deki ikinci albümleri Idlewild South, aynı tınıları taşıyordu ve üstelik ünlü süpergrup Cream'in prodüktörü Tom Dowd tarafından yapılmıştı. Bu arada 40 dakikayı aşan doğaçlamaları grubun konserleri de efsane olmaya başlamışlardı. 1971'de yayınlanan konser albümleri At Fillmore East, bu özelliklerinin küçük bir bölümünü tüm rock dinleyicilerine gösterdi. Bu albümün altın plak ödülü almasından 14 gün sonra Duane Allman bir motosiklet kazasında öldü. Hazırlamakta oldukları Eat A Peach (1972) adlı albümün son bölümünü, tüm gitarları Dickey Betts'in çalması ile tamamladılar. Duane Allman'ın yerine ikinci bir gitarist yerine, gruba Chuck Leavell adlı piyanist alındı. Bir sonraki albümün çalışmaları sırasında, basçı Berry Oakley de hemen hemen ayrı yerde, ve yine motosiklet kazasında öldü. Basçı olarak Lamar Williams gruba alındı ve 1973'de Brothers and Sisters albümü yayınlandı. Bu albüm ve sonrasında Dickey Betts grubu etkilemeye başladı ve grup blues-rock'dan country-rock'a doğru kaydı.

Allman Brothers Band tınısı artık bir moda olmuştu ve buna Southern-rock adı veriliyordu. Lynyrd Skynyrd ve Blackfoot bu akım kapsamında kurulan ilk gruplar oldular. 

1974'de grup çatırdamaya başladı. Gregg Allman ve Dickey Betts solo çalışmalar yapmaya başladılar ve Gregg Allman'ın Cher ile evliliği ve içine girdiği sefahat yaşamı onu gruptan uzaklaştırdı, ve grup 1976'da dağıldı.

1978'de tekrar birleştiler, fakat Chuck Leavell ve Lamar Willams geri dönmediler. Bu arada ikinci gitarı, Dickey Betts'in solo albümlerinden Dan Toler çaldı. Bu dönem zaten, dünyanın rock'dan ziyade, disko, punk ve pop dinlemeye başladığı dönemler olmuştu ve Allman Brothers Band eski ticari başarılarını yakalıyamıyordu. Jaimoe'nun kovulması ile grup çalışmalarını takrar durdurdu.

1989'da baştan kuruldular ve iki solo gitar geleneklerini Warren Haynes'i alarak sürdürdüler. Bas için Allan Woody alındı. Bu tarihten, günümüze kadar başarılı bir çizgi sürdürdüler ve konserleri her zamanki olay olmaya devam etti. Allan Woody, 2000 yılında otel odasında ölü bulununca yerine Oteil Burbridge basa geçti.

 

Hittin' The Note adlı bu yeni albüm, Jaimoe'nun geri dönmesi, Dickey Betts'in gruptan ayrılması ve yerine genç ve yetenekli gitarist Derek Trucks'ın katılımı ile gerçekleşti ve eleştirmenler tasrafından grubun en iyi albümlerinden biri olarak nitelendiriliyor. Dinleyin ve kendiniz karar verin....

 


Müzisyenler:

Gregg Allman: Hammond B3 Org, Piyano, Clavinet, Lead Vokal
Butch Trucks:
Davul
Jaimoe Johanny Johanson: Davul
Warren Haynes: Lead, Slide, Akustik, Akustik Slide Gitarlar (sol kanal), Vokal
Marc Quinones: Conga ve Vurmalılar
Oteil Burbridge: Bas
Derek Trucks: Lead, Slide, Akustik Slide Gitarlar (sağ kanal)

Parçalar:

1. Firing Line 
2. High Cost of Low Living (Allman / Haynes / J. Anders / R. Burgin)
3. Desdemona 
4. Woman Accross The River (B. Crutcher / A. Jones)
5. Old Before My Time 

6.

Who To Believe (W. Haynes / J. Jaworowicz)

7. Maydell (W. Haynes / J: Neel)
8. Rockin' Horse (Allman / Haynes / A. Woody / J. Pearson)
9. Heart of Stone (Jagger / Richards)
10. Instrumental Illness (W. Haynes / O. Burbridge)
11. Old Friend (W. Haynes / C. Anderson)

*Bestecisi belirlenmemiş parçalar, G. Allman & W. Haynes

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa