Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Camel
A Nod And A Wink
©2002

 

Bu albümden seçmelerin çalınacağı 10 Eylül 2002 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Camel, hiç bir zaman kendi zamanının progressive rock gruplarının ününü yakalayamadı, ama kendine özgün fanatik bir fan topluluğuna günümüze kadar da sahip oldu. Yıllar içinde bir çok personel değişimine uğradı, ancak Andrew Latimer daima grubun lideri oldu.

Camel, 1972'de Surrey, İngiltere'de, Andrew Latimer (gitar, flüt, vokal), Andy Ward (davul), Doug Ferguson (bas), ve 22 Ocak 2002'de kaybettiğimiz Pete Bardens (klavyeler) tarafından kurulmuştu. 1973'de ilk albümlerini çıkardılar. 1974'de Mirage ve 1975'de de onları üne kavuşturan The Snow Goose adlı albümleri yayınlandı. 1976'da çıkardıkları Moonmadness ise İngiltere'den çok Amerika'da listelere girdi. Bu abümden sonra Doug Ferguson ayrıldı ve yerine Caravan grubundan Richard Sinclair girdi. Aynı zamanda İngilterenin en ünlü saksafoncusu Mel Collins de gruba katıldı.

1977'deki Rain Dances albümü kayıtları sırasında Latimer ve Bardens'ın arası açıldı ve 1978'deki Breathless albümünden sonra Bardens gruptan ayrıldı. Onun yerine iki klavyeci birden, Happy The Man'den Kit Watkins ve yine Caravan'dan Jim Schelhaas alındı. David Sinclair ayrıldı ve onun yerine grubun basçılığını hala yürüten Colin Bass girdi.

1979 tarihli I Can See Your House from Here albümü çıktığında, piyasanın müzik tercihi progressive'den punk rock'a dönmüştü.. ve albüm pek satmadı. Latimer, bunun üzerine, 1975'deki Snow Goose gibi kavramsal albümler yapmaya karar verdi. Bunlardan birincisi 1981'de çıkan Nude idi. 1982'de parmaklarından yaralanan davulcu Andy Ward grubu terketmek zorunda kaldı ve 1982'de yayınlanan The Single Factor albümündeki davulları Simon Phillips ve Graham Jarvis çaldılar. 1984'de ise yine kavramsal bir albüm olan Stationary Traveler çıktı.

Camel, yine 1984'de yaynlanan konser albümü, Pressure Points'dan sonra uzun bir uyku dönemine girdi. Eski menaceri ile mahkemelik olan Andrew Latimer, 1988'de evini satıp California'ya yerleşti ve Camel Productions adlı kendi bağimsız müzik şirketini kurdu. Andrew Latimer, değişen kadrolarla, Dust And Dreams (1991), Never Let Go (1993), Harbour of Tears (1996), Rajaz (1999) ve yine 1999'da Coming of Age (konser) albümlerini yayınlandı. bunu, 2001'de çıkan The Paris Collection adlı konser albümü izledi.

Gitaresk'te, zaman içinde) Camel'ın tüm albümlerine belki gereğinden de fazla zaman ayrılmıştır.. Zira, Camel, tesçilli bir Jak Kohen takıntısıdır... :)))

The Paris Collection'daki oturmuş olan Camel kadrosu ile kaydedilmiş A Nod And A Wink, aynı zamanda Camel'ın 30. kuruluş yıldönümü de kutlamış oluyor.
1970'lerin çok başarılı Camel yapıtlarını andıran bu albüm, aynı dönemdeki Pink Floyd, Genesis, Alan Parsons Project, Jethro Tull tınılarını da hatırlatıyor. Bu nostaljik tınılar, çok kaliteli bir kayıt ve anlamlı ses efektleri ile çağdaş bir albümü de aratmıyor. 
Albümün diğer bir özelliği de Andrew Latimer'ın en fazla flüt çaldığı bir Camel albümü olması... hem de ne flüt.. :))

 

Müzisyenler
Andrew Latimer:
Gitarlar, Flüt, Klavyeler, Vokal
Guy LeBlanc: Klavyeler, Geri Vokal
Colin Bass: Bas Gitar, Geri Vokal
 Dennis Clement: Davul
Terry Carleton: Vurmalılar, Davul (2,6), Geri Vokal (7)

JR Johnston: Geri Vokal (2,7)

 
Parçalar:

1. A Nod And A Wink (Latimer/Hoover/LeBlanc)
2. Simple Pleasures (Latimer/Hoover)
3. A Boy's Life (Latimer/Hoover)
4. Fox Hill (Latimer/Hoover)
5. The Miller's Tale (Latimer/Hoover)
6. Squıgely Fair
7. For Today (Latimer/Hoover/LeBlanc)

*Bestecisi belirtilmemiş parçalar: Andrew Latimer

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa