Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Joe Satriani
Strange Beautiful Music
©2002

 

Bu albümden seçmelerin çalınacağı 16 Temmuz 2002 tarihli programın playlisti için tıklayın...

Joe Satriani, 15 Temmuz, 1956'da New York'da doğdu. 1980 ve 90'ları en ünlü gitaristlerinin öğretmenliğini yapması yanında, son zamanların en gelişmiş tekniğe sahip gitaristi olmuştur. Müziğe davul çalarak başlamasına rağmen, Jimi Hendrix'den etkilenerek 14 yaşında gitar çalmaya başladı. İlk öğrencisi Steve Vai oldu. 1970'lerin sonunda Berkeley, California'ya yerleşti ve bu dönemde de Kirk Hammett (Metallica), Larry LaLonde (Primus), David Bryson (Counting Crows) ve jazz fusion gitaristi Charlie Hunter'a gitar dersler verdi. Stüdyo müzisyenliği yaparken ilk albümünü (Not of This Earth) 1986'da çıkardı. 1987'de ikinci albümü Surfing with Aliens'ı çıkardığında, en iyi rock gitaristleri,nden biri olarak seçildi. 1989'da yayınladığı üçüncü albümü Flying in A Blue Dream'de vokalistiliği de denedi. 

1990''ların başında Ibanez firmasına kendi tasarladığı gitarları imal etirmeye başladı. The Extremist ve Time Machine adlı iki süper albüm yayınladıktan sonra, 1994'de, Deep Purple'dan ayrılan Ritchie Blackmore'un yerine turneye katıldı. Turnenin ardından Deep Purple'ın kadrosuna katılma davetini reddetti.  1995'de Joe Satriani, 1998'de de Crystal Planet albümlerini çıkartan Joe Satriani, Steve Vai ve Eric Johnson ile birlikte 3 süper gitarist olarak her yıl tekrarlanan bir konser dizisine başladıı, ve bu ilk konser G3:Live In Concert olarak yayınlandı. 2000 yılında elektronik ağırlıklı bir albüm olan Engines of Creation, ve 2001'de bir konser kaydı olan Live In San Francisco yayınlandı.

Joe Satriani, kendi solo çalışmaları yanında, Blue Oyster Cult, Alice Cooper, Stuart Hamm ve Pat Martino gşbi bir çok ünlünün albümlerinde gitar çaldı.

Joe Satriaini'nin son albümü Strange Beautiful Music, zamanımıza uyarak dünya müziği etkileri ve techno tınıları taşımasına rağmen virtüozitesini abartmadan gitarını dinlettiği ilginç bir çalışma.

 

Müzisyenler
Joe Satriani: Elektrik ve Akustik Gitarlar, Banjo, Bas, Klavyeler
Eric Caudieux: Klavyeler ve Bilgisayar
Matt Bissonette: Bas
 Jeff Campitelli: Davul, 
John Cuniberti: Vurmalılar

Parçalar:

1. Oriental Melody
2. Belly Dancer 
3. Starry Night
4. Chords of Life
5. Mind Storm
6. Sleep Walk (Farina/Farina/Farina)
7. New Last Jam
8. Mountain Song
9. What Breaks A Heart
10. Seven String
11. Hill Groove
12. The Journey
13. The Traveler
14. You Saved My Life

*Bestecisi belirtilmemiş parçalar: Joe Satriani

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa