Haftanın  Grubu

 Uchmush Albüm

1970 - 1970

 

Toe Fat'in 1970'de yayınlanmış iki albümünden seçmelerin playlisti için tıklayın...

Toe Fat, 1969'da İngiltere'de, Cliff Bennett Band, ve Cliff Bennett Band & The Rebel Rousers gruplarının lideri vokalis ve piyanist Cliff Bennett tarafından kuruldu. Sonradan Uriah Heep grubuna katılan, grubun ikinci adamı, gitarist/klavyeci, Ken Hensley, bu gruba Greg Lake ve Mick Taylor ile birlikte çaldığı The Gods grubu dağıldıktan sonra katıldı.

Grubun diğer elemanları sonradan 1979'daki ölümüne kadar Jethro Tull'da bas çalan John Glasscock, ve Uriah Heep grubunun ilk yıllardaki davulculuğunu yapmış, Black Sabbath ve Ozzy Osbourne'ın da bazı kayıtlarına katılmış olan Lee Kerslake.

Grubun adı, olabilecek en iğrenç adı bulmak için yaptıkları bir toplantıda, manacerleri John Gunnell tarafından bulundu.

İlk albümleri Toe Fat, Londra'daki meşhur Abbey Road stüdylarında kaydedildi, ve 1970 Martıında piyasaya çıktı. Albümde konuk olarak, Ian Anderson'a hem fiziki hem tarz olarak benzeyen Mox adlı bir flütçü/armonikacı yer aldı.

Plağın, Hipgnosis tarafından tasarlanan kapağı o kadar iğrençti ki, eleştirmenlerden bir şöyle yazmış... "Bu albüm kesinlikle almaya değer... ama alır almaz kapağını imha edin". :)

Grup Amerika turnesine çıkmaya hazırlanırken Ken Hensley ve Lee Kerslake, disiplinsiz davranışları nedeniyle, gruptan çıkarıldılar ve yerlerine, Glass Menagerie grubundan gitarist Alan Kendall, ve The Gods grubundan davulcu Brian Glascock geçti.

Amerika'da, Derek and The Dominoes grubundan önce sahne aldılar, ve çok beğenildiler. İngiltere'ye dönünce konserlere devam ettiler ikinci albümlerinin hazırlığına başladılar. Besteciliği de güçlü olan Ken Hensley'in olmaması bu albümün daha uzun sürede yayınlanmasına neden oldu.

Albümün bir parçasında (Gitaresk'in takıntısı) Peter Green de gitar çaldı.

Cliff Bennett'in vücut bezleri ile ilgili bir hastalığa yakalanması ve bağlı bulundukları Robert Stigwood Organisation'ın iflas etmesi, albümün çıkış tarihine rastladı. Toe Fat Two adını verdikleri bu albüm, konserlerle desteklenemediğinden pek satmadı..

1970'de iki albüm yaptıktan sonra dağilan Toe Fat'i dinleyince, artık olmadıkları için üzüleceksiniz...

 


 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa