Haftanın  Albümü

 Uchmush Albüm

Neil Young
Are You Passionate?
©2002

Bu albümden seçmelerin çalıncağı 30/4/02 tarihli program playlisti için tıklayın...

 

Neil Young, 12 Kasım 1945'de Toronto, Kanada'da doğdu. Üretkenliği ve derinliği açısından Bob Dylan ile kıyaslanan Neil Young, 60'ların sonlarından 90'ların sonlarına kadar devamlı, besteledi, kaydetti ve çaldı. Ayrıca, sürekli olarak yeni ve farklı müzik tarzlarında deneyler yaptı. Asıl ve en usta olduğu yumuşak-rock ve country-rock tarzları dışında, rockabilly, blues, grunge-rock ve hatta elektronik tarzlarda çalışmaları vardır. 

Steve Stills ile, 1966'da kurduğu Buffalo Springfield grubu ile ün kazandı. Bu grup çok başarılı olmasına rağmen, iki liderli her grup gibi kısa ömürlü oldu. 1968'den itibaren solo çalışmaya başlayan Neil Young, 1970'de yine kısa ömürlü bir süper grup olan Crosby, Stills, Nash & Young ile de kayıtlar yaptı ve konserler verdi. Dünya çapında ün kazanmasını sağlayan bu grup la yolları, zaman zaman tekrar kesişti (1976'da Steve Stills ile düet albüm "Long May You Run", C, S, N & Y olarak 1988'de  "American Dream" ve 1999'da "Looking Forward"). 

Solo kariyerinde ise  Crazy Horse, The Stray Gators, The Blue Notes, The Shocking Pinks ile çalıştı ve Sonic Youth ve Pearl Jam ile kayıtlar yaptı.

Neil Young

26 Mart 2002'de yayınlanmış olan Are You Passionate? albümü, Neil Young'ın şimdiye kadarki çalışmalarına hiç benzemiyor. Adından da belli olduğu gibi çok romantik bir albüm. Ayrıca 90'ların ortalarından beri zaman zaman birlikte çalıştığı ünlü soul grubu Booker T & MG's, bu albümde, Neil Young'ın arkasında yer alıyor. "Goin' Home" adlı parça hariç. Bu parçada Young'ın eski grubu Crazy Horse yer alıyor.
Albümde Neil Young'ın tipik vokali ve minimalist bir şekilde ama duygu yükleyerek çaldığı Gibson Les Paul gitarı göz dolduruyor.


Müzisyenler:

Neil Young: Vokal, Gitar, Piyano
Booker T. Jones: Org, Vibrafon, Vokal
Donald "Duck" Dunn:
Bas, (Vokal 3)
Steve Potts: Davul, Bongo, Tef
Frank "Poncho" Sampedro: Gitar, Vokal
Tom Bray: Trompet

Pegi Young (eşi):
Vokal
Astrid Young (kızkardeşi): Vokal

 

"Goin Home"'da

Neil Young: Vokal, Gitar
Frank "Poncho" Sampedro: Gitar, Vokal
Billy Talbot: Bas
Ralph Molina: Davul, VokalParçalar:

1. You're My Girl
2. Mr. Disappointment
3. Differently
4. Don't Say You Love Me
5. Let's Roll
6. Are You Passionate?
7. Goin' Home
8. When I Hold You In My Arms
9. Be With You
10. Two Old Friends
11. She's A Healer

*Bestecisi belirlenmemiş parçalar, Neil Young

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa