Haftanın  Grubu

 Uchmush Albüm

George Harrison
1943-2001

George Harrison Anma Programı 1'de.. Beatles Dönemi Kayıtları... Playlist için tıklayın

George Harrison Anma Programı 2'de.. Beatles Dönemi Kayıtları 2... Playlist için tıklayın  

George Harrison Anma Programı 3'de.. Beatles Dönemi Kayıtları sonu ve Solo  Çalışmalar... Playlist için tıklayın

George Harrison Anma Programı 4'de.. All Things Must Pass ve Concert for Bangla Desh... Playlist için tıklayın

George Harrison Anma Programı 5'de... Son Dönem solo çalışmalar... Playlist için tıklayın   

George Harrison'ın son kayıtlarını içeren albümün çalındığı programın akışı için tıklayın

25 Şubat 1943'de Liverpool, İngiltere'de doğan George Harrison, 29 Kasım 2001'de Los Angeles'da öldü.  

"Sessiz Beatle" olarak bilinen Harrison, konuk olduğu kayıt çalışmalarında ise "L'Angelo Misterioso" (Gizemli Melek) adını kullanırdı.

The Beatles grubunun lead gitaristi olan George Harrison, gitar çalmaya çok genç bir yaşta başladı, ve Carl Perkins, Duane Eddy, Chet Atkins, Buddy Holly ve Eddie Cochran'in kayıtlarını örnek aldı. 15 yaşına geldiğinde, John Lennon tarafından kurulmuş, Paul McCartney'in de bulunduğu The Quarry Men grubu ile beraber çalmaya başladı. 16 yaşında grubun sürekli bir üyesi olmuştu.  

The Beatles grubu 1962'de Lennon, McCartney, Harrison ve Ringo Starr'dan kurulu olarak son halini aldı. 1963'den 1966'ya kadar süren "Beatlemania" yılları, Harrison için hem olumlu hem de olumsuz öğeler taşıdı. Beatles'ın stüdyo sound'u belirgin ritim gitar ağırlıklı olduğundan, George Harrison'ın lead gitarı, John Lennon'ın çınlayan akorları arkasında kalırdı. Ayrıca, aşırı üretken olan Lennon ve McCartney nedeniyle, albümlerde diğer elemanların bestelerine pek yer kalmazdı. Ünlü besteci ikilinin bu verimliliği, Harrison'ı besteciliğini geliştirme çabasına soktuğu da bu konuda ayrı bir gerçek.  

Harrison, 1963-1966 yılları arasında, bir müzisyen  olarak, hızlı gelişme gösterdi ve grubun konserlerinde hep çalınagelen klasik "If I Needed Someone" gibi, birçok iyi parçaya imzasını attı. 1964'deki A Hard Day's Night albümünde, 12-telli Rickenbacker gitarı ilk kullanan müzisyen oldu, ve bu gitarı çalması ile tanınan Roger McGuinn'in, Gene Clark ve David Crosby ile The Byrds grubunu kurmasına neden oldu. 1965'deki Help! filminin çalışmalarında da Hint çalgısı sitar'ı kullanmaya başladı.  

Kişilik olarak, George Harrison, Beatles grubunun en anlaşılmaz üyesi oldu. Paul McCartney'in güçlü romantizm, John Lennon'ın vahşi zeka, ve Ringo Starr'ın saflık imajlarına tezat olarak, Harrison her zaman sakin ve sessizdi. Beatles'in olanca popülerliğine karşın, Harrison, özel hayatını her zaman koruyabilmiştir.  

1966'da, Revolver albümündeki "Taxman", "I Want To Tell You" ve "Love You To" parçaları ile, Harrison kendine has bir yaratıcı çizgi edindi. Grubun turnelere son verme kararı ile, Harrison'un müzisyenliği  de besteciliği de katlanarak gelişmeye başladı. "Within You Without You", "Blue Jay Way", ve "The Inner Light" gibi muhteşem parçaları aynı zamanda doğu tınıları taşıyordu, ve şimdi rock ile kaynaştırılan ve "dünya müziği" diye adlandırılan türün ilk öncüleri idi. Harrison'ın sitar kullanımı, Rolling Stones'un Brian Jones'u için de bir örnek oluşturdu ve "Paint It Black" adlı hit doğdu. Sitar çalmaya, bu çalgının hakkını verebilmek için çok geç başlamış olduğunu farkeden Harrison, bu çalgıyı bıraktı ama Maharishi Mahesh Yogi'nin sadık izleyiciliğini sürdürdü ve Güney Asya ve sorunları ile ilgisini hiç yitirmedi. Çok zarif bir slide gitar tekniği geliştirdi ve "While My Guitar Gently Weeps", "Here Comes The Sun", ve "Something" gibi olağanüstü parçalara imza attı.  

Güçlü bir vokalist olarak tanınmamasına karşın, şarkıcılığı, doğru bir alt yapı üzerinde her zaman belirgin ve kendine özeldi. The Beatles, 1970'de dağıldığında, yapımcı Phil Spector ile birlikte çalışan George Harrison, All Things Must Pass albümünü çıkardı ve Spector'ın bu albümde, ve "My Sweet Lord" single'ında kullandığı "yapım altyapısı" Harrison'ın sesine çok uygundu. Sonuç olarak, bu albüm, Beatles üyelerinin solo çalışmaları arasında, listelerin üst sıralarına yükselebilen ilk albüm oldu.  

All Things Must Pass'ı, rock tarihinin ilk önemli yardım olayının organizasyonu izledi. 1971'de, açlık sorununun zirveye çıktığı Bangladeş'e yardım amacıyla,  New York'daki Madison Square Garden'da sahnelenen konserde, o zamanlar münzeviliğin doruğundaki Bob Dylan, Leon Russell, Eric Clapton, Ringo Starr, Ravi Shankar sahne aldılar. Bu konserin filmi ve 3 plaklık albümü çok başarılı oldu.  

Yapımcılığa başlayan George Harrison, 1973'de Living In The Material World adlı albümü çıkarttı. Bu albüm, müzik olarak çok başarılı da olsa, ticari başarısı önceki albümlerden daha az oldu. 1976'da Dark Horse adlı kendi şirketini kurdu ve bu etiket altında yaptığı bir kaç albümün yanı sıra, Handmade Films şirketini de kurup, aralarında Monty Python's Life of Brian adlı filmin de bulunduğu, bir çok yapıma imza attı. Başarılı olan bu şirketi 1994 yılında 8.5 milyon dolara sattı.  

1987'de, listelere giren Cloud Nine adlı albümü yayınladı ve 1988'de Bob Dylan, Tom Petty, Jeff Lynne ve Roy Orbison ile birlikte, Traveling Wilburys adı altında iki başarılı albüm çıkardılar. 1991'de, Japonya'da, Eric Clapton'ın da katıldığı bir turneye çıktı ve Live in Japan adındaki son albümünü yayınladı.  Bundan sonra kişisel yaşamına dönen George Harrison, 1990'ların sonlarında gırtlak kanseri tedavisi gördü, ve 29 Kasım 2001'de beyin kanseri nedeniyle öldü. Son günlerinde eski albümlerinin remaster'i ile ilgilenmekte idi. Bu albümü, sonradan, ünlü müzisyen arkadaşı Jeff Lynne ve oğlu Dhani Harrison, Kasım 2002'de, Brainwashed adı ile çıkardılar.

 

PROGRAM ARŞİVİ

 

Sayfa Başına Dön

Gitaresk Ana Sayfa
Ana Sayfa